Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25357)

Освежување и конкурентност на политичката сцена

На неодамнешните локални избори имаше 67 независни советнички листи во 40 општини, од кои многу обезбедија и место во идните совети на општините. Во...

ЕУ го подзатвора, САД го отвораат прозорецот за европроширување

Се чини дека САД сѐ повеќе се наметнуваат како поизразен катализатор на политиката за проширување на ЕУ, особено во ситуација кога Унијата покажува намери...

Внимавај, животни на патот!

Професионалните возачи што речиси секојдневно се на пат од еден до друг град сведочат за застрашувачки сцени, како од хорор-филмови, што ги демнат секојдневно...

Унијата го средува својот двор, сѐ друго оди во втор план

Во моментов во ЕУ се одвиваат неколку сериозни политички „војни“. Две од нив се посериозни. Прва е „нуклеарната“ политичка војна, а втора е фискалната...

Спортски вести

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ Висока победа на Македонија Македонската шаховска репрезентација (1.871 рејтинг-поени, рангирана на 12-то место пред турнирот) ја впиша и втората победа...

Членки на УЕФА би можеле да ја напуштат ФИФА?

Предлогот на ФИФА предвидува турнири секоја година, а не по едно издание на СП или на ЕП во четиригодишен циклус. Наместо постојните термини за...

Солскјер: Роналдо направи сѐ што треба да направи еден центарфор

Роналдо го постигна победоносниот гол на мечот со Аталанта (3-2), која по првото полувреме водеше со 2-0. За Роналдо тоа беше рекорден 137. гол...

Инфантино: За мене, сѐ е отворено

Планот за СП на секои две наместо на четири години е во оптек поради „спортски мотиви, не финансиски“. Тоа не е мој предлог или...

Обединувањето наше насушно, национално, хм, партиско…

Токму на мудроста на зборовите на овој светски државник можеби треба да се сетиме во моментите когаподелбата и расколите земаат замав, а шевовите на...

СДСМ и психологијата на поразот

СДСМ е партија што губи и тогаш кога мисли дека победува и секогаш кога ќе ѝ се даде власт во рацете. Не знае, не...