Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25357)

„Мурина“, 2021 г.

Од светското кино Драмата „Мурина“ на Антонета Аламат Кусијановиќ ја имаше својата премиера во делот „Директорс фортнајт“ на Канскиот филмски фестивал. Извршен продуцент на филмот...

Тома – романсирана биографија на легендата на кафеанската музика

Човекот чие постоење, според многумина, е синоним за боемскиот начин на живот, Тома Здравковиќ, со својата музика обележи генерации. Југословенскиот пејач живеел интересен живот,...

Во Брисел се решава за регистарските таблички

Делегациите на Белград и на Приштина првпат се сретнаа вчера во Брисел, во рамките на работната група што треба да најде трајно решение за...

Демонстрација на „демократија“ на надворешните граници на ЕУ

Повеќе пратеници од Европскиот парламент предупредија на нехуманиот третман над мигрантите, кои се заглавени на надворешните граници на Европската Унија, и побараа да се...

Светската банка проектира раст на македонската економија од 4,6 отсто

Од земјите во регионот, најголем раст на БДП оваа година Светската банка проектирала за Црна Гора, чие БДП треба да се зголеми за 10,8...

Кина преку Пиреја го поплочува балканскиот пат на свилата

Грчкото пристаниште е важно за иницијативата „Појас и пат“, која цели посилно да ги вмрежи Азија, Африка и Европа. Десетина земји-членки на ЕУ се...

Хезболах ги демне Европа и Балканот

Кога станува збор за милитантни организации од Блискиот Исток, никогаш државите од Европа, а со тоа и Македонија не треба да го спуштат гардот...

„Левијатан“ – љубители на животни или љубители на војна?

Според познавачите на регионалните безбедносни прашања, движењето за заштита на животните „Левијатан“ е само параван за функционирање на крајно десничарска група на лица во...

Светот доцни во инвестициите во обновливи извори на енергија

Меѓународната енергетска агенција (ИЕА) во својот извештај за 2021 година посочи дека „светот не инвестира доволно за да ги постигне идните енергетски потреби“. Извештајот...

Фејсбук го менува своето руво за да го фати чекорот со...

Во пресрет на новиот вид интернет наречен метаверзум, кој функционира на поголеми брзини и ќе биде побезбеден за корисниците, најголемата социјална мрежа Фејсбук започна...