Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25356)

Ехото на невалоризираниот глас

Два феномена од првиот круг на локалните избори паѓаат во очи и се особено интересни за анализа. Тоа се релативно малиот одзив во споредба...

Спортски вести

ШАХОВСКА ОЛИМПИЈАДА ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ Македонија загуби од Италија Македонската шаховска репрезентација (1.871 рејтинг-поени, рангирана 12-та пред турнирот) го доживеа вториот пораз на Шаховската олимпијада...

Почна сезоната во која ќе се бркаат и нови рекорди

Во премиерниот меч на Западната конференција, шампионот Милвоки го победи Бруклин со 127-104, а Голден стејт славеше на гости кај ЛА лејкерс со 121-114....

Неизвесност, возбудувања, ефикасност

Атлетико и Ливерпул (2-3) одиграа вистински трилер-меч, зачинет со голови, картони, со два пенала, од кои оној за Атлетико беше поништен по интервенцијата на...

„Лигата на нациите е од огромна важност за европскиот фудбал“

Вкупната телевизиска публика во живо се зголеми за 30 проценти во споредба со инаугуративниот турнир на Лигата на нациите во 2019 година. Турнирот за...

Македонскиот извештај за ЕУ

Македонија деновиве го доби својот најнов извештај од Европската комисија, кој е само еден од морето документи од Брисел што земјата ги има добиено...

Македонија!? Архипелаг на корупцијата!!!

Иако кај нас се тврди дека многу институции се имаат фатено „гради в гради“ со прашањето на заштита од корупцијата, резултатите од нивната работа...

Никој не победи на изборите!

Во овој момент е потребно обединување на политичките сили, без разлика дали припаѓаат на левицата или на десницата. Доколку не се стабилизира македонската политичка сцена,...