Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25356)

Србија воведува ковид-сертификати

По вчерашната седница на кризниот штаб во Србија, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, соопшти дека од оваа сабота, 23 октомври, од 22 часот навечер,...

Брисел гледа со исти очила на напредокот на Западен Балкан

Европската комисија ги повтори веќе познатите ставови за поддршка за проширувањето на Европската Унија, но притоа посочи и на главните проблеми со кои се...

„Макстил“ ја одбележи 24-годишнината

Со донација на прехранбени производи за социјално загрозени семејства во текот на Меѓународната недела за борба против гладот, „Макстил“ ја одбележи 24-годишнината од основањето...

Се станува ли мајстор со неколкумесечна обука

Пандемијата атакуваше врз одредени сектори, од каде што голем број луѓе останаа без работа. Ова неминовно го наметнува прашањето како да се вработат и ангажираат...

Редефинирање на синџирите на снабдување за излез од енергетската криза

Во периодот што водеше до глобалната финансиска криза во 2008 година, неколкумина предупредија на можна катастрофална системска нестабилност. Во познатиот говор од 2005 година,...

Евтина енергија или климатски приоритети е прашање за Европа сега

Европскиот зелен договор има цел да ги сведе на нула емисиите на стакленички гасови во Европа до 2050 година, особено преку декарбонизација на енергетскиот...

Добрите оцени во сенка поради бугарското вето

Како клучна поента од извештајот за Македонија, подготвен на 113 страници, со аналитичка обработка на реформите и оценување по кластери, евроамбасадорот истакна дека „Европската...

Санкционирани 141 непрописно паркирано возило во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со сообраќајната полиција во Скопје, санкционираа 141 непрописно паркирано возило што го попречувале...

Ќе затропа ли гласно постизборниот ковид-бран на врата?

Предизборната кампања, иако се одвиваше на отворено, за жал, помина без целосно почитување на протоколите. На денот на гласањето најголем проблем претставуваа метежите пред...

Предизборните плакати како траен градски „декор“

Автобуски станици, дрвја, ѕидови од згради, бандери, заштитни огради од градилишта, се само мал дел од местата каде што стојат залепени рекламните постери на...