-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:40

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25355)

Тиква – извор на здравје и виткост

Здрава храна Есента е сезона за тиквата. Меѓу зеленчукот, тиквата е шампион по содржината на железо, бакар и флуор, содржи калиум, калциум, манган, цинк кобалт,...

Откриено скриено дело на Пикасо

Со помош на денешната модерна технологија, научниците открија дека сликите на славниот шпански сликар Пабло Пикасо кријат целосно непознати слоеви и слики. Компанија специјализирана...

Точно пред 66 години е произведено првото „фиќо“

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487-те автомобили „застава 750“, популарното „фиќо“, беше произведен во фабриката „Застава“ во Крагуевац. Автомобилот, кој се појави...

„Мизар“ со нов сингл – „Messengers of Downfall“

Култниот македонски бенд „Мизар“, кого го нарекуваат и „пионер на дарк-звукот во регионот“, издаде нов сингл насловен „Messengers of Downfall“ (Гласници на падот). И...

Матс Густафсон со соло-рецитал на саксофони го отвора „Скопскиот џез-фестивал“

Најновото 40. издание на „Скопскиот џез-фестивал“ ќе започне вечерва, во 20 часот, во Националната опера и балет, со настапот на суперхеројот на скандинавската џез-сцена...

Токио доби библиотека посветена на Харуки Мураками

Библиотеката дизајнирана од Кенго Кума со архивата на Мураками се отвора следниот месец, на кампусот на универзитетот „Васеда“, а сега може да се посети...

„Македонец“ – воена фрегата од 19 век

Пред започнувањето на војната, „Македонец“ под команда на Карден честопати ги посетувал американските пристаништа, извршувајќи различни државни задачи. Во текот на овие мисии, Карден...

Панорама / „Напредокот“ на ЕУ

Атина - Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го потресе Медитеранот. Потресот се случи југоисточно од грчките острови Крит и...

Корупцијата го кочи бугарскиот план за обнова

Техничката влада во Бугарија очекува 6,5 милијарди евра помош од Европската Унија за спроведување на планот за обнова на бугарската економија и општество, но...

Медицинарите со свој светец заштитник

Минатата недела вселенскиот патријарх Вартоломеј донесе одлука да прогласи нов празник посветен на лекарите и медицинарите, како нивен заштитник поради нивниот придонес во борбата...