Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25354)

Дерби во Мадрид, во фокусот се Салах и Суарез

По првите две кола, двата тима се непоразени, Ливерпул забележа две победи, а Атлетико една победа и реми ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ На стадионот „Метрополитано“...

Брентфорд е најиновативниот клуб во Премиер-лигата?

Брентфорд го постигна пласманот во Премиер-лигата со напорна работа, иновации, инвестиции, вештини и со малку среќа. Тие се лекција за сите амбициозни клубови. Различното...

Децата од „Дајте музика“ на „Јуниорскиот евросонг“ во Париз

На 19-то издание на „Јуниорскиот евросонг 2021“, Македонија ќе ја претставуваат група деца од мегапопуларниот детски телевизиски серијал „Дајте музика“. Оваа година, јавниот радиодифузен...

Со „џампинг клеј“ да го обликуваме својот мал убав свет!

КРЕАТИВНО КАТЧЕ Учењето на децата низ игра е најкорисно и најзабавно со креативен процес. Многубројни светски истражувања покажуваат дека токму работата со глина или со...

Одиме на роденден

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...

„Убазец“

Од книгата „Бисерчиња од детски главчиња“ на Славка Арсова (9) Малиот Боре тукушто почна да ги сврзува зборовите во цели реченици, но, сепак, некои букви...

Тамара Груевска освои гран при на фестивалот „Ѕвездички 2021“

Тамара Груевска (11) од Гостивар го освои највисокото признание, гран при, на 21-от интернационален детски фестивал „Ѕвездички“, кој се одржа неодамна во Прилеп. Таа,...

Среќен роденден „Златно славејче“, со тебе сите расте(в)ме!

Досега на фестивалската сцена застанале 3.000 деца, испеани се 1.000 песнички, а „Златно славејче“ го посетиле над милион посетители Најдолговечниот фестивал за деца кај нас...

Патоказ

На македонскиот спорт му се потребни меѓународни успеси, секако. Но за постојаност, секогаш се попотребни и успеси на младите категории, кои се показател за...

Подобни, неподобни и преподобни

„Зборот пес не лае“ (Жерар Женет) Зборот „пес“ не лае, вели духовито Жерар Женет, алудирајќи на тоа дека зборовите не личат на она што го...