Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25354)

Ретровечер за генерациите што не стареат

Еден од поттикнувачите на ноќниот живот во Скопје, познатиот менаџер Милорад Цаиќ-Цајо, последниве години на сите што се чувствуваат младо во нашиот град, а...

Внесете свежина во вашиот дом со помош на бои

Домување Уморни сте од вашиот дом во неутрални тонови. Колоритните детали се идеален начин за освежување на домот и дополнување на вашиот ентериер. Врата во впечатлива...

Кинезите тајно тестирале хиперсонична ракета

Кина во август годинава тестираше хиперсонична ракета со нуклеарен капацитет, што ги изненади американските разузнавачи. Ракетата го обиколи светот за време на тајното тестирање....

„Епл“ е лидер на пазарот за мобилни телефони

Според истражувањето на „Коунтерпоинт рисрч“, „Епл“ е лидер по заработка на пазарот на мобилни телефони, иако Андроид има многу поголем број корисници во споредба...

Париз ќе засади 170.000 дрвја за намалување на загадувањето

Неколку години Париз беше еден од градовите со сериозно загадување на воздухот, поради што градските власти презентираа план за засадување дури 170.000 дрвја, за...

Величествени објекти на африканската архитектура

Египетските пирамиди се познати низ целиот свет, но голем дел од африканската архитектура останува непознат, а архитектите Адил Далбаи и Ливингстон Мукаса сакаат да...

Панорама / Загриженост на ЕУ за Балканот

Белград - Епидемиологот Предраг Кон изјави дека во Србија бројот на смртни случаи од последици од ковид-19 е многу поголем од регистрираниот, што, како...

Заканата наречена балкански картел

Балканското криминално подземје е мешавина на етнички ограничени криминални организации, кои се организирани преку режимот на ќелии и така создаваат криминална мрежа, со која...

Економскиот раст низ иглените уши на пандемијата

Економските аналитичари потенцираат дека е значајно во следниот период секоја земја да креира политики зависно од специфичните услови и карактеристиките на економијата, ако треба...

Кандидатски листи и за операција

За операција на катаракта во јавното здравство се чека со месеци, како и за операција на жолчка. Неодамна четириесетина хирурзи реагираа дека во болница...