Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25353)

Шифрин сака да настапи во пет трки на ЗОИ 2022

Покрај ЗОИ, друга битна цел за Шифрин во сезоната е да реализира, како што го нарече таа, „уште еден голем сон“, повторно да биде...

Олимпискиот оган денеска ќе пламне, но без публика

ВО ПРЕСРЕТ НА ЗИМСКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО 2022 ГОДИНА Во пресрет на Зимските олимписки игри (ЗОИ и Параолимписки игри (ПОИ) во 2022 година во Пекинг,...

Тур де Франс в година ќе се вози низ четири земји

Трката, 109-та по ред, ќе почне во Копенхаген, Данска, на 1 јули и ќе заврши во Париз, на Елисејските Полиња, на 24 јули, а...

Бронзен медал за Весели

Блиску до медал беа Неделковски (кати), Георгиева и Симовска (во борби), кои завршија на петтата позиција КАРАТЕ - БАЛКАНИЈАДА ВО ПОРЕЧ Македонскиот каратист во борби, член...

ИОК е против почести мундијали во фудбал

Во соопштението на Интернационалниот олимписки комитет се вели дека конфликтите со другите настани „ќе ги поткопаат разновидноста и развојот“ на другите спортови и оти...

„СП на две години би ги оштетило сите форми на фудбал“

СП на две години би го девалвирало самото натпреварување, финансиски ќе ги обесправи гледачите и ќе го забави развојот на фудбалот за жени и...

Умерен напредок во трчање во место!

По блокадите што ги постави Бугарија на процесот на проширувањето и на почетокот на пристапните преговори за Македонија, објавувањето на годинашниот извештај на Европската...

Во политиката никогаш ништо не е сигурно

Александар Кожев, еден од најголемите толкувачи на Хегел и Маркс во 20 век, велеше дека историјата во вистинската смисла на зборот заврши со Битката...