Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25353)

„Секогаш се обидувам да играм за тимот“

Кога сум во шеснаесетникот, се обидувам да му ја додадам топката некому за да постигне гол или, пак, јас да постигнам гол. Секогаш станува...

Клуч за успехот – тактичка флексибилност и навремени замени

ФУДБАЛ - АНАЛИЗА НА УЕФА ЗА ЕП 2020 Тактичката флексибилност и навремените замени беа клучни за успехот во финалето, според техничкиот извештај на Европската фудбалска...

Надвор со европски манири, дома со балкански

Социолозите забележале чуден феномен на „двоен кодекс на однесување“ кај носителите на јавни функции кај нас. Имено, домашните политичари кога се во странство, редовно...

Зелени сертификати за домаќинствата што штедат енергија

Индивидуалните домаќинства за домување, заедници на сопственици и приватни установи што имаат инсталиран систем за греење на обновливи извори на енергија (ОИЕ), може да...

НБА сезонава слави 75-годишнина

Најсилната кошаркарска лига на светот почна да се игра во сезоната 1946/47, а прв првак е Филаделфија вориорс (сега Голден Стејт вориорс). Новата сезона...

Достоинствено, мирно, европски…

Според првичните оцени на надлежните институции, изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, со солиден одзив на гласачите од над 50 отсто. Ова се...

Искривени бандажи на возилата поради попречни шини

Жителите што живеат на потегот околу Кванташкиот пазар и Маџари, мака мачат со железничката пруга на улицата Перо Наков. Велат дека возејќи со години...

Следува третото коло со возбудливи мечеви низ цела Европа

Атлетико го пречекува Ливерпул, со Суарез во нападот, кој веќе настапи како фудбалер на Барселона против „црвените“, за кои неколку години играше со голем...

Дроновите си наоѓаат место и во фудбалот

Во тек е трка за технолошки предности на теренот, но сѐ повеќе, над него. Најновиот додаток на глобалниот пазар на спортска технологија, вреден 12...

Недев: Секое место над стартниот број е успех

За мажите ова ќе биде 12-то учество, а за жените осмо. Двете селекции ги оствариле најдобрите пласмани на ЕП во Пловдив, во 2003 година...