Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25353)

Мета: Албанија е последна според владеењето на правото

„Албанија е на последното место во Европа според владеењето на правото“, предупреди албанскиот претседател Илир Мета, како реакција на извештајот за индексот за владеење...

Некогашната миленичка на власта остави многумина без сон

Сомневање за постоење на синдромот на поврзаност на највисоките претставници на власта со организираниот криминал е присутно во повеќето балкански земји, но последниов период...

Зголемување на онлајн трговијата

Во првите шест месеци од годинава, за дури 60 отсто е повисока вредноста на трансакциите во онлајн трговијата, споредена со истиот период лани, кога...

Ќе се ѕидаат сѐ повисоки цени на становите

Во вториот и третиот квартал од тековната година повторно е забележан значителен и континуиран пораст на цените на станбениот простор, споредбено со истиот период...

Се вжештува и глобалната медиумска битка за Балканот

Сѐ поголем број глобални медиумски куќи отвораат или веќе имаат свои претставништва на Балканот. Така, во регионот се присутни „Блумберг“, Си-ен-ен, ТРТ, „Анадолија“, Би-би-си,...

Tешкотии со апаратите за отпечатоци од прсти

Според првиот човек на ДИК, Александар Даштевски, проблемите сo апаратите за отпечатоци од прсти се предизвикани бидејќи една четвртина од отпечатоците од прсти добиени...

Јагленот и понатаму главен ресурс во светската индустрија

Амбициозните глобални цели за намалување на емисиите на јаглерод веќе претрпеа значителен удар минатата недела, кога Кина, која неодамна вети дека ќе ги повлече...

„Студена“ војна околу Арктикот

Изминатиот период американски претставници неколкупати предупредија дека Русија и Кина ќе бидат спречени да доминираат во арктичките води при нивните истражувања за енергенти таму....

Идната сезона почнува во Бахреин и ќе има рекорден број трки

Новиот формат со спринт-трки на Ф1 дебитира во Силверстоун во јули, а Ф1 разговараше со раководното тело ФИА и со тимовите за идејата в...

Пораки на лидерите на денот на изборите

Политичките лидери во земјава вчера го остварија своето граѓанско право и гласаа на локалните избори, сите имаа исто очекување, процесот да мине во фер...