Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25353)

Кучињата не разбираат сѐ што им велат сопствениците

Животни Можеби мислите дека вашето куче го разбира секој збор што ќе му го кажете, но шансите се големи дека кучето не го разбира секој...

Во Виена се тестира лек против ковид-19

Виенската биотехнолошка компанија „Апеирон“ започна истражување во Австрија за употреба на лек против ковид-19, со активната состојка АПН01, кој ќе им биде даден на...

„Гугл“ ќе инвестира милијарда долари во развојот на африканскиот интернет

Американската компанија „Гугл“ планира да инвестира една милијарда долари во Африка во следните пет години, за да обезбеди пристап до побрз и поевтин интернет,...

„Ван Муф“ лансира електричен хиперцикл

За оние што сакаат да се тркаат на две тркала, „Ван Муф“ подготви модел што ќе може да достигне брзина од дури 50 км...

Тукушто излезени од клупа застанавме на местата на нашите учители!

Ученици од учителската школа „Никола Карев“ одбележаа 60 години од матура На 30 септември се навршија 60 години од матурирањето на учениците што ја завршија...

„Сертификат за кафе“ на Башким Меџити во „Мала станица“

„Сертификат за кафе“ е самостојна изложба на ликовниот уметник и редовен професор на Факултетот за ликовни уметности при Државниот тетовски универзитет, Башким Меџити, која...

Скулптурите на Башески меѓу 111 дела на уметници икони на современата...

Кралската палата во Милано со изложба на 1.000 квадратни метри Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба што ќе...

Почнуваат Деновите на руската наука

Традиционалните Денови на руската наука почнуваат денеска, во 11 часот, со свечено отворање во Македонската академија на науките и уметностите, на кое ќе се...

Шеста самостојна изложба на Лазе Трипков

Изложбата „Pефлексии на новата реалност“, шеста самостојна изложба на Лазе Трипков, ќе биде отворена утревечер, во 19 часот, во „Мала станица“. Изложбата се осврнува...

Жанровите се помалку важни, најважно е да имате добро раскажана приказна

Заврши седмиот „Букстар“ Темата на годинешниот фестивал на европската литература „Букстар“, „Џанресис - настанување или нестанување?“, всушност кованица од зборовите генеза и жанр, на последниот...