Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25352)

Служењето и слугувањето како форма на владеење на комуњаризмот

Кога сѐ ќе се собере и одземе, македонскиот комунизам бил само илузија, недофатна и далечна фантазија што постоела само во главите на една мала...

Трикови со кои маскарата нема да се размачка

Нега и убавина На сите жени што се шминкаат барем еднаш им се случило над и под окото да им остане црна трага од маскара....

Турчинка е највисоката жена во светот

Турчинката Румеиса Гелги (24), висока два метра и 15 сантиметри, е прогласена за највисока жена во светот, со што по вторпат влезе во Гинисовата...

Одржувањето на кондицијата е поважно од губењето на тежината

Истражувањата покажаа Една неодамнешна студија објавена во списанието „Ај сајенс“ сугерира дека вежбањето и одржувањето на кондицијата, без фокусирање на губење на тежината, може да...

Маратон во чест на Тоше по 14-ти пат

Како и претходните години, крушевчани ќе ги пречекаат маратонците со рози за Тоше. Од влезот на градот до вечното почивалиште на Проески, на Гумење,...

Фаталистички звучи, но просто сме дизајнирани да грешиме

„Немирница“ во хрватскиот речник е механички систем во часовници што е регулатор на точноста. Tермин од учебник за прецизна механика. Во книгата на хрватската...

„Дремка за двајца“ нова книга на Братислав Димитров

Промоција на новата книга на Братислав Димитров, „Дремка за двајца“ - избор од стари, но и многу нови колумни и раскази, кои ќе ве...

Отворена изложбата „Интерактивни рефлексии“

Во ликовниот салон на ДЛУБ во Битола е отворена изложбата „Интерактивни рефлексии“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од скулпторски дела од галериски...

Куќата на Робевци

Куќата на Робевци во Охрид се смета за едeн од најрепрезентативните објекти на градската архитектура во Македонија, која својот највисок развој го достигнува во...

За претседател на Бугарија ќе се натпреваруваат 24 кандидати

Во Бугарија од вчера почна кампањата за изборите за претседател и потпретседател и за новото национално собрание, закажани за 14 ноември 2021 година. Кампањата за...