Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25351)

Напаѓач со лак и стрела изврши терор во Норвешка

Триесет и седумгодишен Данец, осомничен за убиство на пет луѓе во Норвешка, е лицето што е уапсено од страна на полицијата вчера, откако тој...

Побарувачката на стоки ќе го скине глобалниот синџир на испорака?

Светот се соочува со застој во испораката на стоки и материјални добра. Причина за ваквите состојби, според медиумите, е оптоварувањето на синџирот за испорака...

Асиметричност не е второ име на македонските билатерални договори

Според техничкиот шеф на бугарската дипломатија, Светлан Стоев, преговорите на експертско ниво меѓу Скопје и Софија се во тек, а на македонската страна ѝ...

Сајбер-безбедноста реалност за компаниите

Фокусот на конференцијата, која се одржа во организација на Асоцијацијата за корпоративна безбедност - Скопје, беше издигнување на свеста за неоходноста од јакнење на...

Албанските амбиции „на три фронта“ во залет

Иако изјавите се дадени по различни поводи од двајца високи претставници на власта во две различни држави, во нив, познавачите на политичките движења во...

Спортски вести

Селекторот Ашаданов повика 24 кошаркарки за квалификациите за ЕП Новиот селектор на женската сениорска репрезентација на Македонија, Александар Ашаданов, го објави поширокиот список од 24...

Фудбалери бараат надомест за користење на нивните податоци

Предводени од Расел Слејд, поранешен менаџер на Кардиф, 850 играчи бараат компензација за тргувањето со нивните податоци за перформансите во изминатите шест години и...

Повторно се чувствувам како мало дете кога играм фудбал и одам...

Норвежанката Хегерберг (26), членка на Лил и поранешна освојувачка на „златната топка“, се врати на терените по 20-месечната пауза поради повредата на коленото АДА ХЕГЕРБЕРГ,...

Како Ханси Флик го врати оптимизмот во репрезентацијата

Новиот германски селектор бара силно темпо, прогресивна игра и висок пресинг. Тој пристап е типичен елемент на фудбалскиот идентитет на Баерн и многу од...