Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25351)

Поради серијата „Играта лигња“ се повеќе луѓе учат корејски

Интересот за учење корејски значително се зголемил од премиерата на хит-серијата на Нетфликс „Играта лигња“, според извештаите од онлајн-училиштата за јазици, што ја нагласува...

Вљубете се во Полска, вљубете се во Лем!

Втор ден на „Букстар“ Во рамките на „Букстар 2021“, на вториот фестивалски ден, во чест на 100-годишнината од раѓањето на големиот полски автор и футурист...

Фуриозно отворање на новата сезона на Филхармонија

Рецензија Се чини дека насловот на новата концертна сезона „Филхармонија во движење“ беше и лајтмотив во настапот на филхармоничарите со Симон Трпчески во изведбата на...

Таква понуда едноставно не се одбива!

Серијата „Јованка Брзо и тајните служби“ на РТС открива дали Јованка била психијатриски случај, параноична и болно љубоморна жена или била само упорна, тврдоглава,...

Панорама / „ЕУ не е добар медијатор“

Љубљана - Докторка од Помурје во Словенија издавала потврди за коронавирус за 50 евра. Обвинетата докторка изјави дека ги издавала сертификатите врз основа на...

Атина и Вашингтон со засилено воено партнерство

Грција и САД вчера, во Вашингтон, требаше да го одржат третиот круг од стратегискиот дијалог меѓу двете земји, а ќе го потпишат и вториот...

Балканот пред енергетско ценовно цунами!

Со заздравувањето на светската економија, расте побарувачката за енергија од сите видови, а со тоа се притиска и на цените на струјата, нафтените деривати...

Олабавената монетарна политика ја закрепнува економијата

Олабавувањето на монетарната политика овозможи пад на цените на кредитите и кредитен раст во текот на пандемијата, а првите луѓе на Народната банка посочуваат...

Кампањата финишира, се вадат последните адути

Партиите во последната недела од кампањата максимално ги вклучија своите сили, користејќи ги последните адути за ветувања. Паралелно, засилено продолжи и кампањата на меѓупартиски...

Почна со пукање, продолжи со бомби, ќе завршат ли изборите со...

Иако партиите ветија позитивна и мирна кампања, во меѓувреме, звуците на истрели од огнено оружје се чини стануваат посилни од изборните ветувања. Тоа го...