Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25351)

Пројковска на ВАР-семинар во Турција

ФУДБАЛ Ивана Пројковска, македонската фудбалска судијка со знакот на ФИФА, идната недела, од 18 до 21 октомври, ќе биде дел од семинарот на Европската фудбалска...

Есенски додатоци за јакнење на имунитетот

Медицински совет Сезоната на настинки и грипови почна, па затоа треба да си го подобриме здравјето и со витамини и минерали. Витамин Д: го добиваме преку...

Шведска ја развива првата платформа за лансирање сателити

Шведскиот вселенски центар „Есранж“ ќе стане првата платформа за развој на ракетни технологии и лансирање сателити меѓу земјите од Европската Унија. Како што пренесува...

Загадувањето влијае на менталното здравје

Светот го направивме по наша мера, така што сега го имаме она што го сакавме - валкан и одвратен свет што секојдневно станува сѐ...

Сакам да бидам претседател!

Музичарот Бранко Шпољариќ сними песна за актуелниот миг Вокалистот на рок-групата „Чоканче“ од Битола, Бранко Шпољариќ, познат како Паљач, веќе 20 години живее на Флорида,...

Јубилејниот „Скопски џез-фестивал“ ќе го отвори Скандинавецот Матс Густафсон

Годинешниот, 40. „Скопски џез-фестивал“ ќе се одржи од 20 до 24 октомври. Единаесет познати изведувачки имиња од САД, Куба, Европа и Македонија ќе одржат...

„Сестри“ на Дина Дума е национален претставник за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм на Друштвото на филмските работници на Македонија донесе одлука филмот...

Кортни Кокс и Нив Кембел се враќаат во новото продолжение на...

Исконскиот хорор-серијал „Вресок“ го доби својот петти дел, кој ќе се вика исто како и филмот откога сѐ започна, „Вресок“. Она што ќе ги...

Тилда Свинтон во новиот филм на Дејвид Финчер, ...

Тилда Свинтон ѝ се приклучи на актерската екипа на новиот филм на Дејвид Финчер, „Убиецот“. Овој трилер е базиран на истоимениот француски стрип од...

„Натпреварот“, 2021 година

Од светското кино Филмот „Д меч“ или „Натпреварот“, во режија на хрватските режисери Доминик и Јаков Седлар, ја прераскажува приказната за фудбалскиот натпревар од 1944...