Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25350)

Време е Ајвоч да стане целосно автономен уред

Tехно Компанијата „Епл“ има задача да ја направи следната генерација на својот паметен часовник Ајвоч целосно автономен уред, цени бизнис-порталот „Блумберг“. „Епл“ неодамна претстави нова...

На Месечината имало вулкани

Пред две милијарди години течела лава на површината на Месечината, покажала анализата на карпите што биле донесени на Земјата како дел од кинеската мисија...

Огромна медуза забележана во Јадранско Море

Нуркачите од Институтот за океанографија и рибарство снимија огромен примерок од редок вид медуза во близината на Трогир, што ги изненади и експертите. Станува...

Во Израел пронајдена винарница стара 1.500 години

Во Израел е пронајдена винарница стара илјада и петстотини години, која, според археолозите, во тоа време важела за најголема во светот. Пет дробилки за грозје...

Од мис на универзумот до претседателска функција

Познати светски личности што влегле во политиката Голем број глумци, спортисти, писатели и претприемачи, освен што биле успешни во својата кариера, се обиделе да запловат...

Изложба на плакати на „Скопскиот џез-фестивал“

„Компликејт симпли“ е изложба на плакати од „Скопскиот џез-фестивал“, која ќе биде претставена од 18 до 24 октомври во МКЦ. Посебна инспирација за оваа...

Ќе видиме реставрирана верзија на „Пеколот“ од 1911 година

На 19 октомври, со почеток во 20 часот, на програмата на Кинотеката ќе биде прикажан реткиот бисер од филмските архиви, италијанскиот нем филм „Пеколот“...

„Букстар“ како промотор на културната и јазична разновидност на Европа

„Убаво е вечерва да се биде меѓу љубители на книгата, писатели и, воопшто, меѓу луѓе што ја сакаат литературата“, рече во своето обраќање Џулијан...

Сликите на Леонид Афремов создадени со нож

Руско-израелскиот сликар Леонид Афремов создаде шарен свет што експлодира со емоции, љубов, бои, мелодии, движења и изрази. Тој почина во 2019 година, оставајќи ја...

Балканот е неподготвен за „селидбата“ на странските инвестиции

Можноста за враќање на европското производство на „домашен терен“ произлегува од најновите политичко-економски глобални промени во светот, кои беа поттикнати и од ковид-криза. Како...