0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25349)

Гласни размислувања за задолжителна вакцинација

Владите на повеќе држави во светот, под притисок од ширењето на коронавирусот, забрзано ги разгледуваат можностите за задолжителна вакцинација. Од друга страна, здравствените експерти...

Демне ли кластер „Изборна кампања“

Речиси на сите предизборни митинзи е забележливо дека не се носат маски, дистанца исто така нема, особено не меѓу граѓаните што се собрани. Особено...

Кој е новиот австриски канцелар Шаленберг, наследникот на Курц

Себастијан Курц (35) неодамна соопшти дека се повлекува од функцијата за да ја смири политичката криза предизвикана од најавите на обвинителите дека е еден...

Ураниум и плутониум против сонцето и ветерот – кој ќе победи

Меѓу земјите-членки на ЕУ изминатиот период владее жестока дебата на два спротиставени табора. Едните, предводени од Франција, се залагаат за зголемување на употребата на...

Започна големата битка за ресурси

Според аналитичарите, битката за ресурси, почнувајќи од енергенти - струја, гас, горива, па сѐ до храна ќе биде толку жестока, што не се исклучува...

За една недела санкционирани 184 непрописно паркирани во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција - Скопје, минатата недела санкционирале 184 непрописно паркирани возила што...

Бугарските „мускули“ посилни од европските – Фронтекс?

И додека ЕУ продолжува да ги поддржува неразумната бугарска позиција во однос на македонскиот јазик и флагрантното погазување на европската регулатива од страна на...

Гранките од високите дрвја како камшици по автобусите и по патниците

Отворањето прозорци на вториот кат од автобусите можеби и не е толку добра идеја, доколку се земат предвид гранките од дрвјата што се лоцирани...

Спортски вести

На фудбалското Светско првенство (СП) во 2022 година во Катар директно ќе се пласираат 10-те победници во квалификациските групи од Европа, а прва се...

Трофеите за Тодоровиќ и за Николовски

Српскиот велемајстор победи на турнирот со забрзано темпо, а македонскиот репрезентативец на турнирот со брзо темпо на игра ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ „СКОПЈЕ ОПЕН“ Српскиот велемајстор (ВМ) Горан...