Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25348)

Европа мора да престане да ги лаже Балканците!

Наместо вештачки да ја одржуваат илузијата за пристап во Унијата, Европејците треба да ја кажат вистината, за да не продолжат да ги разочаруваат овие...

Македонија располага со торпедо дипломатска нота за Преспанскиот договор

Меѓународната заедница, мултилатералните институции, самите европски држави, како и меѓународното право, содржат во себе и институционални и процедурални лостови и инструменти што чекаат да...

Децата сѐ почесто жртви во мрежата на мигрантскиот шверц

Според истрагата, дури 185 малолетници биле шверцувани низ Централна Америка само до ноември 2020 година, а оттогаш до денот на акцијата, бројот на шверцувани...

Рекорд на Погачар

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Тадеј Погачар (23) стана првиот велосипедист по 42 години што успеал да победи на Тур де Франс и на Џиро ди Ломбардија во иста...

Неделковски и Стојановиќ освоија по два медала

Македонија настапи со четири клуба и освои вкупно 15 медали, од кои два златни, шест сребрени и седум бронзени, меѓу 233 клуба од 16...

Испраќајте творби за 54. „Детски Рацинови средби“

Организацискиот одбор на 54. „Детски Рацинови средби“ распишува литературeн и ликовен конкурс на тема: „Детските сништа во мугрите“. Право на учество имаат учениците од шесто...

Една од најнеизвесните трки во минатите децении

Свечената церемонија ќе се одржи на 29 ноември во Париз, но нема јасен фаворит за добивање на признанието на магазинот „Франс фудбал“ за фудбалер...

Наши адути во Јапонија се Лара, Милена и Тамара

Ученици од ОУ „Лазо Трповски“ во финалето на литературен натпревар во Токио Седмоодделенките Лара Станчева, Милена Милошевска и Тамара Ѓоќеска се пласираа во финалето на...

Франција има трофеи од секое големо натпреварување

Во финалето на ЛН 2021, актуелниот светски првак Франција ја совлада Шпанија, со 2-1, за прв триумф во ова натпреварување, а „триколорите“ од претходно...

„Златно славејче“ ќе го прослави 50-от роденден!

В недела, на 17 октомври, СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје повторно ќе биде највеселото и најраспеано место во градот, а детските гласчиња ќе одекнуваат...