Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25348)

Вуст во Пекинг ќе лизга и за „златен“ рекорд

Од репрезентациите, Норвешка досега освои најмногу медали на ЗОИ, а од таа земја се и тројцата најуспешни, Бјреген, Бјорндален и Дели. Холанѓанката Вуст е...

Внесете светлина и уметност во вашиот дом

Домување Прекрасните и функционални асталски ламби што потсетуваат на скулптури се убав детаљ со кој ќе го освежите секој ентериер. Дури откако одреден период живееме...

Камените ридови во Турција – нулта точка на времето

Испитувањата што деновиве се спроведуваат во повеќе области во Турција би требало да откријат една од најголемите промени во историјата на човештвото. - Имаме конкурент...

Симона Поповска се врати со синглот „Feel so good“

По пауза од година и половина, познатата пејачка Симона Поповска, чија професија е доктор дерматолог, се врати со нов сингл на македонската музичка сцена....

Торино ќе биде домаќин на „Евровизија 2022“

Италијанскиот град Торино ќе биде домаќин на изборот за „Песна на Евровизија“ во 2022 година, еден од најважните телевизиски настани во светот, соопштија организаторите. Во...

„Скопје саундс гуд“ и „Скопје колинг“ на 29 и 30...

Двата фестивала „Скопје саундс гуд“ и „Скопје колинг“, кои беа откажани поради деновите на жалост, по катастрофалниот пожар во Тетово, ќе се одржат во...

Фестивалската награда за српскиот писател Миодраг Мајиќ

Почнува „Букстар 2021“ Издавачката куќа „Антолог“, вечерва, во 20 часот, го отвора седмото издание на фестивалот на европската литература „Букстар“, кој ќе трае до 15...

Дали криминалот има генетичко потекло?

Истражувачите укажаа дека постои поврзаност помеѓу гените и агресијата. Ваков пример е истражувањето за едно холандско семејство што манифестирало хронично криминално однесување. Научниците увиделе...

Сакам да пишувам книги што и самата би ги читала

Хана Корнети, авторка „Млечни заби“ во издание на „Или-или“ е дебитантска книга на Хана Корнети, инаку добитничка на втората награда за краток расказ на конкурсот...

Панорама / Блеф на блеф

Софија - Пописот во Бугарија заврши, а до 9 октомври се попишани 82 отсто од населението во земјата, што е пет милиони и 657.000...