Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25346)

Најчестите грешки при диетите

Медицински совет Одлучивте да водите здрав живот и да загубите неколку килограми, но, сепак, не можете да ги постигнете посакуваните резултати. Тоа е поради неколку...

Влезот во Венеција ќе мора однапред да се најави и да...

Лани, кога пандемијата ги оневозможи масовните посети на туристите, жителите на Венеција како да живееја во некој друг град, оној што им припаѓа, колку...

Бенџамин Лист и Дејвид Мекмилан добитници на „нобелот“ за хемија

Германецот Бенџамин Лист и Британецот Дејвид Мекмилан се годинашните добитници на Нобеловата награда за хемија. Тие беа наградени затоа што развиле нова прецизна алатка...

Седумдесет проценти од милионерите се загрижени поради можноста нивните деца...

Истражувањето на „Мотли фул“ покажа дека речиси 70 проценти од милионерите се загрижени кога нивните деца ќе наследат премногу пари. Актерот Даниел Крег, милијардерот...

Осум есенски парчиња што ги имате и сѐ уште се...

Иако денешната „брза“ мода и познатите брендови презентираат новини и нови трендови речиси секоја недела, сигурно во вашиот плакар имате парчиња облека што сѐ...

„Женска утопија“ во театарот „Златен Елец“

„Женска утопија“, монодрама на Димитрина Мицкоска, според драмите на Јордан Плевнеш, гостува во театарот „Златен Елец“ на 22 октомври, 20 часот, во СЦ „Дуња“....

Објавен трејлерот за продолжението на хит-серијата „Игра на тронови“

На Ејч-би-о макс за Европа беше прикажан трејлерот од претстојното продолжение на популарната серија „Игра на тронови“, насловено „Куќата на змејот“. Новата серија ќе...

Ретроспектива на новосадскиот уметник Горан Деспотовски

Присуството на трагични и тешки теми во делата, во кои постои целосно отсуство на среќа, удобност, задоволство, зборува за непосредноста и значењето на очајот...

Серијата на Нетфликс за која зборуваат сите

Премисата на новата јужнокорејска серија „Сквид гејм“ на Нетфликс е едноставна - натпреварувачите што победуваат на детските игри освојуваат пари. Меѓутоа, оние што губат...

Светот и Македонија одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

Во пресрет на Неделата на италијанскиот јазик Низа културни настани промовирани од Амбасадата на Италија во Скопје се предвидени за второто издание на Неделата на...