Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25345)

Спортски вести

ФУДБАЛ Хоџсон е 15-от менаџер на Вотфорд за 10 години Англискиот фудбалски премиерлигаш Вотфорд го назначи Рој Хоџсон за нов менаџер, на местото на Клаудио Раниери....

Рачната конзола „Лиџен плеј“ на „Леново“ доаѓа на пазарот

Компанијата „Леново“ се подготвува да ја лансира рачната конзола „Лиџен плеј“, која користи оперативен систем Андроид. „Лиџен плеј“ ќе им конкурира на рачната конзола „Стим...

Принцезата Мако и нејзиното момче Кеи се јапонските Хари и Меган

На 26 октомври, внуката на јапонскиот император Нарухито ќе се мажи за нејзиното долгогодишно момче. Нивнaта свршувачка не помина без пречки, предизвикувајќи лавина незадоволство...

Манабе, Хаселман и Паризи се добитници на Нобеловата награда за физика

Добитници на годинашната Нобелова награда за физика се Сајакуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Паризи, објави Комитетот за доделување на наградите. Шведската кралска академија на...

Отворен подводен музеј во чест на битката кај Галиполе

Во Турција е отворен нов подводен парк музеј со 14 потонати бродови, кои лежат под Дарданелите и сведочат за жестоките битки меѓу османлиските и...

Ќе се гради урнатиот мост на реката Неретва

Урнатиот мост од Битката за ранетите повторно ќе биде изграден над реката Неретва во Јабланица, Босна и Херцеговина. По 30 години чекање, повторно ќе...

„Љубојна“ издаде плоча со музика од филмот „Стела“

„Стела“ е насловено новото македонско винил-издание со оригинална музика на Оливер Јосифовски, во изведба на групата „Љубојна“. Музиката е напишана за истоимениот филм на режисерот...

Новиот сингл на Адел „Easy On Me“ на 15 октомври

Британската музичарка Адел ја објави најавата за спотот за песната „Easy On Me“ што ќе биде објавен на 15 октомври. Црно-белиот спот ја прикажува...

Интервју на Манчевски за престижниот „Кориере дела сера“

Македонскиот режисер Милчо Манчевски е специјален гостин во Рим, на Балканскиот филмски фестивал, кој се отвора со неговиот филм „Врба“. По тој повод, Манчевски...

Tеатарот е убав само кога е полн со публика

Панедмијата тема на 55. МТФ „Војдан Чернодрински“ Тема на 55-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кој е во тек, беше театарот во услови на пандемија,...