-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 1:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25343)

Омекнете ги крпите и бањарките со еден потег

Нема подобро чувство од тоа кога земате мека и нежна крпа во раце, но и нема полошо чувство од тоа кога ќе се избришете...

Петминутни навики за посреќен ден

Секој има различна дефиниција за тоа што значи да се живее среќен живот, но постојат кратки навики што може да ви помогнат да се...

Даниел Крег доби ѕвезда на Холивудската патека

Ѕвездата на филмовите за Џејмс Бонд, Даниел Крег (53), ќе добие своја ѕвезда на Холивудската патека на славните, која е туристичка атракција во Лос...

Планета со три сонца во соѕвездието Орион

АСТРОНОМИТЕ НА ПОЧЕТОК НА ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ Астрономите пронајдоа повеќе докази дека постои единствен систем во вселената - планета со три сонца. Тоа е најреткиот тип...

Поради туристите, на Стара Галичица повеќе нема случаи на лов на...

Туризмот помага во спречувањето нелегални активности „Туризам за инклузивен развој“ беше темата на годинашниот Светски ден на туризмот. Овој меѓународен ден ги истакнува социјалната, културната,...

Делта-сојот ги полни болниците во најголемиот дел од Балканот

Состојбата со новите инфекции предизвикани од делта-сојот во најголем дел од земјите од Балканот и понатаму е критична. Ова, меѓу другото, го наведуваат регионалните...

Балкански функционери во досието „Пандора“

Ниеден глобален мегаскандал поврзан со сметки на компании на офшор-локации, заедно со потенцијални затајувања даноци, се чини не минува ако во него нема балкански...

Државен стимул за раст на извозот

Една од целите на формирањето на Гарантниот фонд е преку обезбедување дел од колатералот за новоодобрени кредити да се поттикнат банките и штедилниците, особено...

Дали и вирусот оди на часови

По еден месец од почетокот на учебната година со физичко присуство на учениците, не стивнуваат реакциите во јавноста на повеќе нивоа во однос на...

Баронот Минхаузен од нашето маало

Во предизборен занес за придобивање на гласачите често се надминуваат и прагот на можностите и реалноста и се навлегува во сферата на желбите и...