Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25342)

Зошто мачките им носат глувци на своите сопственици

Животни Доколку ја пуштате вашата мачка редовно да излегува, многу е веројатно дека таа при враќањето дома веќе неколкупати ви го донела својот улов. Истражување...

Откриени два нови вида диносауруси во Велика Британија

Научниците во Англија открија два нови вида диносауруси што, најверојатно, живееле на југот на Англија пред 125 милиони години, објави Би-би-си. Ова откритие на...

Отворена Спомен-соба на Есма и на Стево Теодосиевски во Брисел

Во Брисел, Белгија, на 1 октомври беше отворена Спомен-соба на големите уметници и хуманисти Есма и Стево Теодосиевски. Токму во овој град на 9...

„Момент документ“ ги овековечи музичките настани во Скопје

„Момент документ“ е насловена книгата со фотографии на Зденко Петровски, која ги документира музичките настани одржани во Скопје изминативе петнаесетина години. Авторот страсно и...

Десет тактилни слики од Фондот на холокаустот

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија уште еднаш ја докажа својата филантропска мисија помагајќи им на лицата со попреченост. За да ја доближи...

„Меѓу папратите“ – изложба на фотографии направени без фотоапарат

Изложбата на фотографката Кети Талевска Бакревска е составена од 26 фотографии, изработени во лумен-принт техника, за која не е потребен фотоапарат за да се...

Важноста на уметноста во деловните простории

Разбирањето на уметничките дела дозволува да предизвика емоции кај вас, без разлика каква е. Дури и ако не знаете многу за уметност, можете да...

Еми Лу Пакард и Фрида Кало во Каза азул, Мексико, 1941...

Приватен миг Еми Лу Пакард, позната уште и како Бети Лу Пакард (1914–1998), била калифорниска повоена уметница позната по сликарството, графиката и фреските. Во 1927...

Србија бележи црни корона-рекорди

Србија викендов се најде највисоко на црните корона-листи откако започна пандемијата и по бројот на починати, но и инфицирани од ковид-19. Ова, меѓу другото, го...

„Бесцарински прерии“ – магнет за финансиски империи

Повеќе земји во регионот, меѓу кои и БиХ, периодов и покрај проблемите од пандемијата, се обидуваат да ги возобноват бесцаринските слободни зони РЕЦЕПТОТ НА БИХ...