-3.2 C
Skopje
28.1.2022 - 11:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25341)

Карлсен загуби од Артемиев, но и понатаму води

ШАХ- ИНТЕРНЕТ-СЕРИЈА НА ШАМПИОНИТЕ, ФИНАЛЕ Светскиот шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен го задржа водството и по петтото коло на финалниот турнир од интернет-серијата во забрзан...

Боење на косата со техниката тигрово око

Нега и убавина Еден од актуелните трендови за боење на косата оваа есен е техниката наречено тигрово око. Стилистите и фризерите велат дека оваа техника...

Во иднина растенијата ќе произведуваат вакцини?

НАУЧНИЦИТЕ НА ПАТ ДО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ Научниците од Универзитетот во Калифорнија ја истражуваат можноста вакцините во иднина да се примаат преку растенијата во вид на...

Исчезнати се 11 вида птици, два вида школки и риби, лилјак…

Извештај на Американска агенција за заштита на фауната Американската федерална агенција за заштита на фауната (ФВС) прогласи 23 животински вида за исчезнати, вклучувајќи го и...

Музејско-велосипедска тура низ Скопје

Утре, во 10 часот, ќе се промовира самоводечка велосипедска прошетка „Скриените музеи во Скопје“, со аудиоупатства за движење до повидливи културни локалитети во Скопје...

Модата ѝ се спротивставува на прекумерната потрошувачка

Изложбата на еколошка мода и дизајн „Слоускејпс 4“, која се одржува во културно-социјалниот простор „Центар - Јадро“, ѝ дава приказ во работата на современите...

Дијана Томиќ Радевска изложува во Музејот на градот Скопје

Самостојната изложба на Дијана Томиќ Радевска, со наслов „Неподнослива празнина“, е поставена во Музејот на градот Скопје, до 15 октомври. На оваа изложба, уметницата...

Им симнувам капа на писателите пред мене, ама сакам да сум...

Трајче Кацаров, писател Со промоцијата на стихозбирката „Три бои на љубовта“, која се одржа вчера, пред платото на домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип,...

Магазата – Битола

Посети го музејот Како важен административен центар со над триесет различни пазари, сместен на важната магистрала што ги поврзувала Егејско и Јонско Море, низ Битола...

Монографијата како уште еден медиум за ликовно изразување

Три децении творештво на Тања Балаќ собрано во книга Квалитетна двојазична монографија, на македонски и англиски јазик, која обединува 30 години творештво на уметницата Тања...