-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:40

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25337)

Визии на претседателите за иднината на Македонија

На собирот свое видување за околностите и предизвиците во државата дадоа актуелниот претседател Стево Пендаровски, поранешните шефови на државата, Ѓорги Иванов и Бранко Црвенковски, како...

Одговорност и должност

Од книгата „Бисерчиња од детски главчиња“ на Славка Арсова (6) Баба Тамара ѝ чита еден расказ на шестгодишната внука Марта. „Една група дечиња се собрале и...

Сообраќајната култура се учи од најмала возраст

Светскиот ден без автомобили одбележан во градинката „Детска радост“ во Гевгелија Светскиот ден без автомобили се одбележува на 22 септември и по тој повод најмалите...

Бугарската блокада, со помош на ЕУ, двојно разорувачка

Бугарското вето, но и последните случувања во регионот чудно коинцидираат со сценариото во словенечкиот нонпејпер што се појави пролетоска, а со кој се предвидуваше...

Билети за фајналфорот од 10 евра

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИ Продажбата на билети за финалниот турнир на Лигата на нации (ЛН) за 2021 година во Милано и во Торино почна...

Хамилтон со 100-от триумф се врати на врвот

Хамилтон веќе го држеше рекордот со најмногу победи во Ф1, пред Михаел Шумахер со 91 триумф Британскиот автомобилист Луис Хамилтон (Мерцедес) ја забележа својата 100-та...

Победи на фаворитите во трката за пласман на СП

Турнирот беше прв услов за репрезентативен настап на СП во Дубаи КАРАТЕ - ДРЖАВЕН ИЗБОРЕН ТУРНИР Победи на фаворитите на Државниот изборен карате-турнир за сениори, кој...

Петти пат дуел Меси – Гвардиола

Вечерашниот меч ПСЖ - Манчестер сити е во фокусот на вниманието во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ), поради квалитетите на двата тима и поради...

Алер е новата ѕвезда

Не станува збор само за физичките квалитети туку и за позиционирањето и за реализацијата. Треба да бидете навистина силни и психолошки за да можете...

Бранувања

Годинава донесува доста светски фудбалски турбуленции, прво се случи најавената, па нереализирана суперлига, се донесоа измени во Лигата на шампионите, почна да се игра...