2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25337)

Дуалното образование – осамена ластовичка што ја најавува пролетта

Почетните резултати од примената на дуалното образование се многу мали за да сметаме веднаш дека е пронајдено решението за големиот расчекор помеѓу кадрите што...

Што ќе донесе за Македонија ерата по Меркел

Германија шеснаесет години е прв и најголем економски партнер на Македонија. Во сферата на политиката, влијанието и зборот на Германија секогаш имале посебна специфична...

И кампања и протоколи

ПАНДЕМИЈАТА И ИЗБОРИТЕ Политичките партии ја почнаа кампањата за локалните избори со најави за митинзи во поголемите градови, но и средби со граѓаните во помалите...

Хакерски напади врз холандскиот здравствен систем за издавање ковид-дозволи

Холандскиот здравствен систем, кој електронски го издава кјуар-кодот за ковид-сертификатите на вакцинираните лица во земјата, периодов беше цел на хакерски напади. Имено, како што...

Тесна победа на социјалдемократите, мандатарот и натаму енигма

Германските левоцентристички социјалдемократи (СПД) освоија тесна победа пред владејачкиот конзервативен блок на канцеларката Ангела Меркел, ЦДУ/ЦСУ, на парламентарните избори во најголемата европска економија. Засега...

Комуникација само со 800 збора на ден

Дали сте знаеле.... Едно најново истражување покажа дека тинејџерите во Велика Британија во просек користат само 800 различни зборови на ден, што е резултат на...

Кога се грижите за другите, се грижите и за себе

Етика за млади Состојбите во животот често бараат луѓето да им посветат мисли, внимание и дејност за нивно поправање. Болестите, тешкотиите, сиромаштијата, немањето, страдањата, меѓусебните...

Како се офира лектира

Љубомир Грбевски Џери за тинејџери: „(КАЛЕИДО)СКОПСКИ ШЕМИ“ Дај бе, раскажи ја лектирата да не ме дигне... А? Може до мене да стигне?! Кутија „мал Боро“ на голем одмор знаеш...

Идеален начин за развој и зголемување на уметничките потенцијали кај...

КРЕАТИВНО КАТЧЕ Веселата глина на „Џампинг клеј“ за учење низ игра (2) Учењето на децата низ игра е најкорисно и најзабавно со креативен процес. Многубројни...

Ајде да се возиме, ама безбедно!

Драги деца, во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Бонтон за деца“ на познатиот македонски писател Наум Попески, кој исто така неколку години бил и...