Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25337)

Домување

Растенија што ги бркаат инсектите од вашиот дом Иако многумина од нас уживаат во септември и во промената на годишните времиња, ова е период од...

Уметнички дела на оризовите полиња во Јапонија

Жителите на селото Инакадате во северна Јапонија најдоа начин како да им го привлечат вниманието на туристите кон нивниот дом. Имено, секоја година од...

По 30 години кинопроекција во Сомалија

Десетици Сомалијци позираа за самослик и возбудено разговараа, додека го чекаа почетокот на првото прикажување филм во нивната земја во последните три децении, пренесе...

Финските градинки поставија мини-шуми за подобар имунитет

Судејќи според резултатите од експеримент спроведен во Финска, кога децата поминуваат само еден месец играјќи меѓу зеленилото и вегетацијата на мала шума, доволно е...

Книга за животниот пат на еден иноватор

Иноватор е љубопитен човек што поставува прашања и потоа бара одговори и решенија. Потребни се визија, истрајност, темелно проучување, но и некој што ќе...

Пет едноставни стратегии за подобро управување со времето

Веројатно не постои човек што барем еднаш не посакал да губи помалку време и да биде поефикасен во исполнувањето на своите цели. Меѓутоа, за...

Кратово – еден од најстарите градови во Македонија

Занимливости Кратово е еден од најстарите градови во Македонија, а можеби и на Балканскиот Полуостров. Археолошките истражувања покажуваат дека градот бил населен уште во античкиот...

Серија земјотреси во Грција, на островот Крит има и жртви

Неколку земјотреси вчера утрината го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот бил со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавија грчките медиуми. Пријавена е...

Невакцинираните непожелни и на бензинските пумпи

Повеќе земји од регионот на големо ги зајакнуваат мерките во однос на борбата против пандемијата од ковид-19. Мерките се движат од задолжителен сертификат за...

Ќе се менуваат понудите за да биде Македонија поатрактивна дестинација

Кампањата „Дома си е дома“ и ваучерите за поттикнување на туризмот ги привлекоа домашните туристи, а безбедносниот печат значително придонесе за странски гости Туризмот сѐ...