-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25335)

За достоинството и самопочитта

Нам ни требаше долго време, барем навидум, да се ослободиме од својата национална депресија, дефанзива и инфериорност. Тој наш кобен национален менталитет да се потпираме...

Држави со најстари правни акти

На 17 септември беше одбележан Денот на Уставот во САД, со кој им се оддава почит на американскиот устав и оние што станале американски...

Кина лидер во воспоставувањето на 6Г-мрежа

Додека светот сè уште е во фаза на транзиција со 5Г, истражувањата се веќе во тек за новата верзија на технолошкиот стандард за мобилни...

Се враќа ли економската синергија меѓу Канада и ЕУ

Доколку Џастин Трудо изгубеше од неговиот конзервативен противник на парламентарните избори, тоа ќе ги променеше односите на Канада со Европа во однос на трговијата...

Политики за самоуништување

Холандскиот филозоф Барух Спиноза, во едно свое размислување, луцидно заклучува дека „кога би постоеле суштества што им ги исполнуваат сите желби на луѓето, тоа...

САД го претвораат Пацификот во база за пресметка со Кина

Неодамнешните случувања во Пацификот го отвораат прашањето за тоа што е поважно, дали продажбата на повеќе десетини нуклеарни подморници што ќе го збогати американското...

Муабети од небањатата глава

Апартхејд отсекогаш бил нордистанска традиција. Ние успеваме во него да внесеме џинџер баланс и розова еднаквост како што наложува новата нормалност. Затоа и амбасадорката...

Да ѝ погледнеме на реалноста во очи

Насекаде околу нас има луди шапкари што зборуваат глупости и нѐ збунуваат, а сите ние продолжуваме да го бркаме зајакот, иако знаеме дека ќе...