-3.2 C
Skopje
28.1.2022 - 12:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25335)

Империјалниот порив на Европа

Франција, Холандија, Германија и Италија не сакаат да заостануваат зад Велика Британија и подготвуваат големо враќање на своите флоти во светските мориња, зашто без...

Пендаровски во ОН: Ќор-сокакот во евроинтеграциите фрустрира

Серијалот текстови што „Нова Македонија“ ги објавуваше изминатите денови и во кои беа претставени визиите и клучните поенти од обраќањата на повеќето светски лидери...

Од „граѓански барометар“ до „партиски потенциометар“

Голем дел од јавноста, анкетите за рејтингот на политичарите сѐ повеќе ги доживува како дел од предизборниот фолклор, повеќе наменет за внатрепартиски потреби и...

А што со „студената воена агресија“ над Македонија?

Додека светските лидери на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк разменуваат мирољубиви пораки, голем процент од Европејците, барем според новообјавеното...

Без масивна дератизација во главниот град, штетниците нема да се сотрат

Од Службата за дератизација, дезинсекција и дезинфекција велат дека општинските дератизации допрва ќе се прават. Но за максимален ефект треба пред зградите во шахтите,...

Регулирањето на прашањето за потеклото на имотот во ново руво

Предлог-верзијата на законот за потекло на имот, кој првпат се носи во нашата држава, ќе се однесува на сите граѓани, а се разбира и...

Скопје што не се заборава – кино џабе на плоштадот

Како функционираше кино џабе? Навистина многу необично. Проекторот беше сместен во една просторија во приземјето на Офицерскиот дом, а „платното“ се наоѓаше на ѕидот...

Џенова, најстариот клуб во Италија, продаден на Американци

Најстариот фудбалски клуб во Италија, Џенова, каде што настапува легендата на македонскиот фудбал, Горан Пандев, е најновиот тим во големиот број тимови од Серија...

Двојно повеќе пари за женските репрезентации на ЕП 2022

Шеснаесетте селекции ќе поделат 16 милиони евра, што е двојно повеќе од парите што беа распределени на минатото ЕП 2017 во Холандија Европската фудбалска унија...

Мојата крајна цел е никогаш да не престанам да учам

Најважните работи за да се биде успешен во шахот се силната работна етика, способноста да учите од вашите грешки и големиот апетит за развој...