Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25334)

Медицински совет

Симптоми што предупредуваат на инфаркт Инфаркт, односно срцев удар, означува намалување или прекин на дотекот на крв со срцевиот мускул. Вашето тело ќе покаже некои...

Што треба да јадете за убава кожа

Исхраната влијае на сите делови од телото, вклучувајќи ја и кожата. Промените во текстурата, бојата, температурата и степенот на сувост на кожата се меѓу...

За време на „Макфест“ слабеам и по 12 килограми

Кирил Панајотов, технички директор на штипскиот фестивал Кирил Панајотов, актуелниот технички директор на „Макфест“, кој викендов се одржа по 36-ти пат во Штип, е дел...

За три години во Австралија исчезна една третина од коалите

Во текот на изминатите три години, исчезна речиси една третина од коалите во Австралија, а како причина за тоа австралиската фондација „Коала“ ги посочи...

Луѓето родени во овој период од годината живеат подолго

Десет интересни факти за есента Со оглед на фактот дека и официјално започна есента, во следните неколку реда дознајте 10 интересни факти поврзани со ова...

Дела од уметници за промените по падот на железната завеса

Голема меѓународна изложба во МСУ Голема меѓународна изложба со наслов „Гледај тука сум без простор“ ќе биде отворена на 29 септември, во 20 часот, во...

„Црвена линија“ секој ден на Телма

Од средата во 17.30 часот, на ТВ Телма почна да се емитува втората сезона на контактната емисија „Црвена линија“, со водителите Тина Таутовиќ и...

Шесте книги што влегоа во потесниот избор за Букеровата награда

Веројатно ќе се согласите дека книжевната награда не е нужна мерка за квалитет на некоја книга. Има многу брилијантни писатели на кои никогаш не...

Серијата „Дамски гамбит“ нема да има втора сезона

Нетфликсовиот хит „Дамски гамбит“ освои 11 награди „еми“, вклучувајќи ја и наградата за најдобра драмска мини-серија, но нема да се врати со втора сезона. На...

Бредли Купер и Кејт Бланшет во новиот трилер на Гиљермо дел...

Гиљермо дел Торо е мајстор за хорор, научна фантастика и филмови за чудовишта, поради што првиот трејлер за неговиот нов филм „Алејата на кошмарот“...