-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25333)

Австралија ја разобличи грчката асимилаторска политика

„Нова Македонија“ деновиве на своето електронско издание објави текст што се повикува на анализа на австралиското министерство за внатрешни работи, според која 2.105 граѓани...

За 12 години Македонија трипати домаќин на ЕКК

На последните 12 ЕКК, најмногу шахисти (457) и шахистки (67) настапиле во Улцињ во 2019-та, а најмногу велемајстори (145) во Нови Сад во 2016...

Левандовски ја доби „златната копачка“

Признанието е за постигнати 41 гол во Бундес-лигата во сезоната 2020/2021 ФУДБАЛ Полјакот Роберт Левандовски, напаѓач на Баерн Минхен, ја прими наградата „златна копачка“ за постигнати...

Роналдо и Меси годинава ќе заработат 235 милиони долари

Севкупно, десетте најплатени фудбалери се очекува сезонава да заработат околу 585 милиони долари, што е повеќе од ланските 570 СПОРЕД МАГАЗИНОТ „ФОРБС“ Кристијано Роналдо од Манчестер...

Загрижувачки нецелисходно

Повеќе или помалку свесни за своите способности и силно оптоварени со хипотеките под кои го ставија она што, условно речено, би можело да се...

Што научивме од пожарите?

Можеби Владата ќе најде за сходно да одговори за мерките и активностите преземени од 2019 до 2021 година, но доколку се погледне реакцијата на...

Прекинете ги сите преговори со Бугарија!

Зошто Македонија мора веднаш да ги прекине сите преговори со Бугарија околу точките содржани во Декларацијата на бугарското собрание од 10 октомври 2019 година?...