4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:04

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25333)

Словенија бара вакцинален сертификат и за тие што работат од дома

На Словенците ќе им требаат ковид-потврди и за работа од дома, инаку ќе се соочат со казни. Ова го соопшти тамошното министерството за труд,...

„Јавна соба“ се „прошири“ и на Балканот

Земјите од Балканот се „инфицирани“ со грозоморни групи на социјалните мрежи што споделуваат експлицитна содржина со детска порнографија. Последниот пример во Србија со групата...

Мобилизирање на целокупниот потенцијал за привлекување туристи

Статистичките податоци во 2021 година, во споредба со 2019-та, покажуваат дека во периодот јануари - јули бележиме намалување за 305 илјади туристи, што претставува...

Последен повик за будење на Европа и на НАТО

Катастрофалното повлекување на Западот од Авганистан го зајакна чувството на несигурност во Европа, во однос на иднината на НАТО и трансатлантските односи воопшто. Но...

На трансатлантската алијанса ѝ е неопходно геополитичко преиспитување

Трансатлантската алијанса уживаше период на обнова по штетата што ја нанесе поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Но како што јасно покажа хаотичното повлекување од...

Се создаваат ли нови пречки на македонскиот пат кон ЕУ

Тридецениското искуство на Македонија во настојувањата да се приближи до членството во ЕУ предупредувачки укажува дека токму „неформалните прашања“, кои обично не се на...

Невакцинираните во шопинг и во кафуле непожелни, на избори...

Додека на невакцинираните граѓани им се воведе забрана за влез во трговски центри, кафулиња, како и за присуство на разни манифестации и настани во...

Историскиот трет мандат на Џастин Трудо по изборите во Канада

Либералите освоија најголем број пратенички места од сите партии на изборите. Четириесет и деветгодишниот Трудо го употреби шармот на неговиот татко, либералната икона и...

Се борам да го оживеам часовникот што мерел нечие време

Горан ја продолжува традицијата и е четвртата генерација часовничари во своето семејство. За себе кажува дека се радува на секој поправен часовник и оти...

Клучни поенти од обраќањето на светските лидери во ООН

Обединетите нации деновиве се центар на светот. На годинашниот собир, светските лидери испраќаат насоки и визии за проблемите и за предизвиците од глобално значење....