Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25332)

Здрава храна

Три намирници што го нарушуваат сонот Нутриционистите посочија три намирници што никогаш не треба да се јадат пред спиење за да не се преоптовари дигестивниот...

„Спејс-икс“ ги однесе првите туристи во вселената

Со ракетата „Спејс-икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи - цивили. Вселенските туристи безбедно го завршија своето патување во орбитата...

Египет гради „паметен град“ во пустината за 6,5 милиони жители

Египет гради „паметен град“ во пустината што ќе стане нов административен центар на оваа земја и ќе биде дом на 6,5 милиони жители. „Паметниот град“...

ТВ-серија за првата дама на некогашна Југославија

Од смртта на Јованка Броз поминаа осум, а од раѓањето 97 години, но интересот за животната приказна на најблискиот сведок на владеењето на Јосип...

Општината била единствениот наш парламент каде што се зачувал стариот словенски...

Георги Томалевски вели дека во црквата „секоја недела таму се читало божјото слово на мајчин јазик. За тие што знаат како се градат и...

Големите да не бидат импулс за нов косовски или регионален конфликт

Според воените експерти и професори со кои се консултиравме, замрзнатите конфликти се одмрзнувани и менаџирани со посредство на големите сили, кои, барем засега, успешно...

Годишен раст на кредитите од 6,4 отсто и на депозитите од...

Вкупните депозити, во август, на годишна основа, се повисоки за 9,9 отсто, при раст кај двата сектора - корпоративен и домаќинства, којшто е поистакнат...

Ликовна работилница во возот Скопје – Куманово

Уметникот Живко Поповски-Цветин на железничката станица во Куманово го пречекаа ученици од две основни и едно средно училиште, при што заедно пуштија балони и...

Да се изземат султан-критериумите од минатиот век!

Еден од клучните чинители што доведоа до тоа самите институции да не можат да се справуваат со проблемите на граѓаните, што, пак, резултира со...

Стратегија да се спречи, кога нема лек да се излечи

Во изминатата недела, од вкупниот број починати, речиси 10 отсто починале во својот кревет. Седум проценти, пак, од починатите во последната недела биле на возраст...