Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25331)

Што покажуваат најновите студии и истражувања во врска со коронавирусот

Откако минатата есен првпат беше детектиран од научниците во Индија, делта-сојот веќе се прошири најмалку во 170 земји Делта е најзагрижувачка варијанта на ковид-19 И покрај...

Единствена Русија, партијата на Путин, сигурен победник на изборите

Владејачката партија Единствена Русија, поддржана од Кремљ, е на пат да постигне удобна победа во долниот дом на рускиот парламент, откако викендов заврши гласањето...

Подморници ги потопија односите меѓу Париз и Лондон

Неочекуваната разврска околу купопродажбата на воени подморници, во која во последен момент Австралија ја смени својата одлука и реши да не купува поморска воена...

Сеедно дали е победа или пораз доколку се наполнат џебовите?!

И спортот и спортското навивање не се она што беа некогаш. Од спортското навивање, сѐ повеќе станува важен облогот со кој луѓето се обложуваат...

Желба има, недостига реализација

За разлика од претходните години и подолг период, оваа фискална година е создаден т.н. инструмент што врши корекции, т.е. повлекување на нереализираните средства, кој...

МПЦ меѓу рускиот чекан и вселенската наковална

Како ќе влијае заострувањето на односите меѓу Москва и Фанар на прашањето за статусот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија е клучното прашање...

Италија владее со европската одбојка, две титули за 15 дена

Во финалето на ЕП 2021 за мажи, во Катовице, Италија ја совлада Словенија со 3-2 за седмата титула, прва по пауза од 16 години....

Се интензивира трката меѓу 17 града во САД за домаќини на...

Инспекцијата на ФИФА беше во Атланта, а во трка се и Бостон, Нешвил, Орландо, Вашингтон, Балтимор, Њујорк, Филаделфија, Мајами, Лос Анџелес, Сан Франциско, Сиетл,...

ООУ „Лазо Трповски“ дел од меѓународен проект за заштита на биолошка...

ЗЕЛЕНА СТРАНИЦА Проектот на учениците од 9-б одделение од ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје, „Инвазивни растенија и животни во Општина Карпош по течението на реката...

Дела на писателот Васил Мукаетов наградени на Саемот на...

Проектот „Марко Цепенков - одбележување на стогодишнината од неговата смрт“, на издателството „Арс ламина“, го освои првото место на годинашното доделување на престижните книжевни...