4.8 C
Skopje
4.12.2021 - 11:12

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25330)

Животни

Четири начини вашето куче да живее подолго Многу сопственици не знаат дека луѓето и кучињата имаат многу генетски сличности. Ова значи дека многу работи што...

На ренџерските служби им е добредојден уште еден пар очи од...

Потребно е жителите и посетителите да се стават во функција на грижа за заштитените подрачја преку пријавување неправилности кај субјектите што управуваат со нив,...

Прва победа за Александар Тодороски, а деветта за Ристо Самарџиев!

На 36. издание на „Макфест“ победи песната „Под исто небо“ што ја отпеа Александар Тодороски, а второнаграден е Мартинијан Кириловски со „Вистина“. Автор и...

Публиката го сака „Манаки“

Викендов во Битола Една од работите со кои може дефинитивно да се пофали годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола е - публиката....

Балетската претстава „Ла, ла, ла…!“ во МОБ

На сцената на Националната опера и балет, на 22 септември, во 20 часот, ќе се одигра балетската претстава „Ла, ла, ла...!“, во кореографија на...

Објавена книгата кратки раскази „Зимски сладолед“ на Тоциновски

Книгата кратки раскази „Зимски сладолед“ на Васил Тоциновски излезе деновиве во издание на „Феникс“. Таа содржи 57 наслови што се читаат со интерес и...

Пабло Пикасо во долна облека, со своето куче

Приватен миг Меѓу многубројните фотографии на славниот шпански сликар Пабло Пикасо е и оваа од неговата приватна архива, на која е фатен во долна облека,...

Платите ниски, а становите се купуваат во готово!

Само третина од становите во Србија се купени со банкарски кредити, а високото учество на готовината во прометот на недвижности упатува и на други...

Зимниците стануваат доходен бизнис

Конзервната индустрија со постојан раст на производството Приготвувањето домашна зимница, традиција што се негуваше и делумно сѐ уште се негува во нашата земја, полека, но...

Недостигот од чипови ќе ги поскапи половните автомобили

Недостигот од чипови и полуспроводници што се изработуваат во Кина предизвика отежнато снабдување и застој во испораката на нови автомобили на европскиот пазар. Недостигот, пак,...