Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25327)

Силвестер Сталоне ги распродава реквизитите од филмовите

Од боксерските ракавици во филмот „Роки“ до лентата за коса во „Рамбо“, сувенирите на холивудската ѕвезда Силвестер Сталоне ќе бидат понудени на декемвриската аукција...

„Лудус“ на фестивалот за дизајн „Асембли“ во Грац

По покана од организаторите на фестивалот за дизајн „Асембли“ во Грац, Австрија, македонската модна етикета за безродова мода „Лудус“ учествуваше на специјалното модно издание...

„Експо 30“ ги спојува модата, музиката и компаниите

По повод одбележувањето 30 години независност на државата ќе се одржи „Експо 30“, настан во организација на „Боттега ивенти“ и поддржан од страна на...

Многу новини и изненадувања на годинашниот „Макфест“

Штип ќе живее со фестивалски ритам Триесет и шестото издание на музичкиот фестивал „Макфест“ ќе се случува в петок и в сабота, на отворената сцена...

Биеналето на МСУ ја најавува новата уметничка сцена

Биеналето на млади уметници е важно затоа што, освен што им нуди простор за изложување, ги следи младите уметници во клучен период од нивниот...

Композиторот Олафур Арналдс лауреат на „Скопје синема сити“

Во дворот на Кинотеката на Македонија, на 18 септември, со почеток во 19 часот, ќе започне седмото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни...

„Мачје око“ од Маргарет Атвуд

1001 книга што мора да ги прочитате Автор: Маргарет Атвуд родена 1939 г.) Прва објава: 1988 г.„Меклиланд и Стјуарт“, Торонто Прва англиска објава: „Блусмбери“, 1989 г., Лондон „Ако...

Пабло Пикасо и седум начини како да си го направите животот...

Славниот шпански сликар Пабло Пикасо, еден од најзначајните уметници на 20 век, исто така беше филозоф, истражувајќи интересни мисли за животот. Во продолжение прочитајте...

Претседателот Радев ќе донесе указ за нова техничка влада

БУГАРИЈА Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе издаде указ за формирање нова привремена влада на Бугарија, со главна задача да се подготват предвремени парламентарни избори,...

Жените на дистанца од водењето на локалната самоуправа

Последните податоци за бројот на кандидатките за градоначалници и за советнички листи на локалните избори во Косово и во Македонија покажуваат дека политиката сѐ...