Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25326)

Историско сребро на македонскиот женски клупски шах

Во прeсрет на Европскиот клупски куп (ЕКК) што од сабота трeба да се игра во Струга и на кој треба да настапи и актуелниот...

Роналдо на еден меч израмни рекорди на Касилјас и на Меси

На 177-те натпревари во ЛШ (колку што има и Касилјас), Роналдо постигна 135 гола, заедно со погодокот против Јанг бојс, 36-от клуб против кој...

Здрава храна

Секојдневното консумирање ореви го намалува холестеролот Истражувањето што го објави списанието на Американското здружение за срце покажа дека вклучувањето на оревите во исхраната може да...

Како желбите да станат реалност

Голем број луѓе сакаат духовни квалитети како љубезност, простување или мир во светот, но не и лични желби како прекрасен дом или романтична љубов....

Во Ватикан ќе се гради касарна за гардистки

Нови бараки за швајцарската гарда во Ватикан, елитна единица што го штити папата, ќе бидат направени и за гардистки, иако сѐ уште не е...

Во Копенхаген одржан концерт за 50.000 луѓе

Данска без маски, ковид-тестови и тестирања Данска ги укина сите пандемиски мерки, а во неделата на стадионот „Паркен“ во Копенхаген беше одржан и концерт на...

Може ли напуштените трговски центри да станат станбени објекти

Пренасочувањето од традиционалните модели за купување веќе се случуваше во светот пред пандемијата, но сето тоа се забрза во последните 17 месеци, бидејќи луѓето...

Молитвеникот на војводата од Берија – најлуксузниот ракопис од доцниот среден...

Молитвеникот е најпознатиот и најдобро зачуван примерок на илустриран ракопис од доцниот готски период. Многу уметници учествувале во неговото создавање - минијатурите и калиграфијата....

Без внатрешни реформи нема брз пат до ЕУ

За Берлинскиот процес и иницијативата „Отворен Балкан“, германската канцеларка Ангела Меркел рече дека трите земји можеби ја нашле втората најдобра опција, но дека целта...

Продолжува растот на извозот од технолошките зони

Со новиот концепт за привлекување странски инвестиции во технолошко-индустриските развојни зони веќе има резултати, објави директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Јован Деспотовски. -...