Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25325)

Во Венеција со апликација ќе се следат туристите

Венеција ќе воведе употреба на камери за надзор и мобилна апликација за собирање податоци за тоа колку туристи пристигнуваат во градот, а ќе бидат...

Што можете да исчистите со медицински алкохол

Домување Речиси секој во куќата има шише медицински алкохол. Најчесто се користи за дезинфекција, но можете да го користите и за чистење неколку видови површини. Медицинскиот...

„Мекдоналдс“ го лансира својот прв вегански бургер

„Мекдоналдс“ наскоро ќе го лансира својот прв вегански бургер во Велика Британија по тригодишно истражување и развој. Долгоочекуваниот мекплант има плескавица од зеленчук развиена во...

Сан Франциско е избран за најдобар град

Објавена листата за 2021 година Меѓународниот медиумски бренд ја искористи својата мрежа на уредници од целиот свет, а анкетира и околу 27.000 лица, за да...

Концерт на „Тројца тенори“ за отворањето на „Звуците на чаршијата“

Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија, на 15, 16 и 17 септември, во организација на Културно-информативниот центар - Скопје, ќе се одржи...

Фестивалот „Оро без граници“ одбележува 30 години постоење

Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“, симбол на сплотеност и ширење на пријателства помеѓу децата, оваа година го слави својот 30-годишен јубилеј, на...

­Меркел на последната турнеја на Балканот

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера пристигна во еднодневна посета на Србија, која се реализира на крајот од нејзиниот последен мандат. Таа ќе се состане...

Пописите на Балканот низ призмата на национално пребројување

Подготовките за пописот во балканските земји се проследени со нагласени „национални“ кампањи за што помасовно пребројување на граѓаните од различните етнички заедници Во спроведувањето на...

Регионот се обврза дека ќе ја подобрува железницата

Декларацијата за подобрување на квалитетот и брзината на услугите на железничката мрежа преку проширување на трансевропската транспортна мрежа во согласност со стандардите на Европската...

Што го девалвира домашното земјоделство

Расцепканоста на парцелите, заостанувањето зад современите трендови во производството, неорганизираноста, немањето стандарди и стратегија и големата пазарна надмоќ на откупувачите ги принудуваат земјоделците евтино...