Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25324)

Најголемата постројка за вшмукување јаглерод диоксид е во Исланд

Најголемата постројка за вшмукување јаглерод диоксид во светот започна со работа во Исланд. Се очекува да вшмукува 4.000 тони јаглерод диоксид годишно, што е...

Принцот Вилијам е најдуховит

Смешната страна на британското кралско семејство Кралското семејство на Велика Британија е веројатно најпопуларното благородничко семејство во светот. Тие се појавуваат во јавноста многу повеќе...

Зошто жените полесно губат ориентација?

Научниците утврдиле дека децата на возраст до три години, од двата пола, еднакво се снаоѓаат во просторот, но кога ќе пораснат, девојчињата ја губат...

Зошто чиниите со овошје ги привлекуваат уметниците

Мртвата природа во уметноста Чинија со овошје, куп книги, вазна со цвеќе: иако изгледаат едноставни, секојдневните предмети сѐ уште се предизвик за уметниците или за...

Краткиот филм отсекогаш бил похрабар од долгометражниот

Даријан Пејовски, селектор на краткометражната програма на „Манаки“ Годинашната краткометражна натпреварувачка програма на ИФФК „Браќа Манаки“ докажува дека филмот има иднина, и како никогаш досега,...

Работилница за филмска музика со Џослин Пук на „Манаки“

Џослин Пук, една од најпознатите британски композитори на филмска, театарска, телевизиска и концертна музика, во Битола ќе има работилница насловена „Компонирање филмска музика со...

Чарли Чаплин и Хелен Келер, 1919 г.

Приватен миг Што имаат заедничко најпознатиот комичар и актер на немиот филм, Чарли Чаплин, и активистката и најпозната глува и слепа жена во историјата, Хелен...

Панорама / Државен патриотизам

Атина - Полицијата во Грција беше принудена да употреби солзавец и водни топови во вториот по големина грчки град Солун, за да прекине протест...

ЕБОР ќе инвестира во балканската железничка мрежа

Железниците на Западен Балкан се на добар пат да се приспособат на железничката мрежа на Европската Унија и паневропските коридори, а приоритет за регионот...

Берлинскиот процес пред крај или пред нов почеток

Политичките аналитичари деновиве се посветуваат на тоа што остава Ангела Меркел во политичко наследство на Балканот по заминувањето и каква ќе биде судбината на...