Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25321)

Кина разви прототип на минијатурен хеликоптер за мисија на Марс

Техно Кина разви прототип на минијатурен хеликоптер за надзор на мисии на Марс, откако нивниот роботски ровер направи историско слетување на Црвената Планета пред неколку...

Папата им испратил 15.000 сладоледи на затворениците

Во текот на едно од најтоплите лета во историјата на Италија, папата Франциск им испратил 15.000 сладоледи на затворениците во два римски затвори, соопштија...

Отворен повик за апликации за млади претприемачи

Проектот РИСЕ почнува со вториот отворен повик за апликации за млади претприемачи од нашата земја и од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора...

Намирници што му се вистински непријатели на здравјето

Чипсот, сувомесните производи, крофните, похуваната храна и газираните сокови заслужуваат едно големо „не“ во здравиот начин на живот Првиот чекор во здравствената заштита е квалитетна...

Промоција на „Ловци на лажни вести од зграда 39“ на Огнен...

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје годинава првпат го распишаа Конкурсот за оригиналнo прoзно дело за тинејџерска возраст во жанрот на роман, новела...

„Само глас“ гостува на 29. фестивал на камерен театар „Ристо...

Македонскиот народен театар со претставата „Само глас“ ќе гостува на 29. фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Претставата ќе се одигра на 11 септември,...

Прокопиев почесен гостин на саемот и фестивал „Врисак“ во Хрватска

Македонскиот писател Александар Прокопиев е еден од почесните гости на 14. Саем на книгата и фестивал на автори „Врисак“, што од 1 до 24...

Саемот на книгата повторно на отворено

Годинашниот саем на книгата и годинава ќе се одржи на отворено кај спортскиот центар „Борис Трајковски“. Како и секоја година, издавачките куќи подготвуваат богата...

Панорама / Копале криптовалути во музеј

Софија - Некои од рестораните во Бугарија ги бојкотираа новите ограничувања што ги воведоа властите против ширење на коронавирусот. По воведувањето на рестриктивните мерки,...

ЕУ одобри 14 милијарди евра за процесот за проширување

Државите-членки на Европската Унија дадоа зелено светло за одвојување 14,2 милијарди евра за претпристапната финансиска помош за периодот 2021-2021, во корист на процесот за...