-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 10:57

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25318)

Ја купиле куќата на Ал Капоне, а сега ќе ја уриваат

Куќата на југот на американската сојузна држава Флорида, која речиси две децении му припаѓала на познатиот гангстер Ал Капоне, се планира да биде урната....

Неколку илјади чекори дневно можат да согорат стотици калории

Секој што се грижи за своето здравје треба да се обиде да одвои време за да пешачи, а во комбинација со добри навики во...

Дури 17.500 вида дрвја се под закана од изумирање

Околу третина од сите видови дрвја на светот се под закана од уништување, покажува извештајот објавен деновиве, кој предупредува дека климатските промени можат да...

Мазни петици за лесни чекори

Сѐ уште е топло времето, па носиме сандали со отворени петици, влечки, апостолки... Прв услов е да имаме мазни и негувани петици. Има еден...

Отворена изложбата „Човек – број“ на Стефан Анчевски

„Човек - број“ е тематската изложба на уметникот Стефан Анчевски, отворена во Ликовната галерија на центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. - Принципот на...

Човек што има музика во себе никогаш не е осамен

Наташа Крстевска-Мијата, кантавторка Вечерва Мијата и нејзиниот бенд ќе одржат акустичен концерт на плоштадот „Коцка“, во скопската населба Автокоманда. Публиката ќе може да ги слушне...

Мултимедијалната изложба „Допирот“ во „Мала станица“

Главната изложба на „Допирот“, дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, мултимедијален проект со Националната галерија во организација на кураторката Ана Франговска, а...

Галеријата „Мартиноски“, 1968 година

Посети го музејот Меѓу најпосетените места во Крушево е галеријата на слики на познатиот сликар Никола Мартиноски, чиј опус го прави една од најистакнатите фигури...

Морничава е леснотијата на донесување одлуки со далекосежни последици по човечкиот...

Марија Дејановиќ, хрватска поетеса Марија Дејановиќ (1992 г.), хрватска поетеса што живее и работи во Загреб и во Лариса, во 2018 година ја објавува книгата...

Судиите ќе дебатираат за непристрасност во судството

Судиите на Европскиот суд за човекови права и претставниците на правосудните институции од седум држави на Југоисточна Европа ќе дебатираат за „Независност и непристрасност...