-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 7:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25317)

Заврши обуката во пописниот реон број 27

КИЧЕВО Педесет попишувачи успешно ја завршија тридневната обука што ја спроведоа двајца републички инструктори и четворица реонски инструктори, кои претходно успешно ја поминаа тридневната обука....

Ѕидови, војска и боцкава жица за пречек на мигрантите

Како се „демократизира“ Европа Настаните во Авганистан и најавите за нов мигрантски бран предизвикаа забрзано барикадирање на Европа, при што повеќе од половина од земјите-членки...

Патриотизмот не се докажува со омаловажување на другите

Вандализмот врз бугарското знаме во Битола е далеку од чин за пофалба Љубовта кон својата земја не се изразува со омаловажување и сквернавење на симболите...

Нов голгетерски рекорд на Роналдо

ФУДБАЛ Роналдо сега има 111 гола за Португалија, што е светски рекорд, а тој веќе е најдобар стрелец во ЛШ (134 гола), на ЕП (14...

Наковска-Бикова деветта во спорт пиштол од 25 метри

ПОИ 2021 ВО ТОКИО Единствената македонска претставничка на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио, Оливера Наковска-Бикова, за малку не успеа да се избори за место во...

Металург ќе игра на турнир во Грција

РАКОМЕТ - ОД ДЕНЕСКА ДО НЕДЕЛА Како дел од завршната фаза од подготовките за новата сезона, ракометарите на Металург во следните три дена ќе бидат...

Шахистките на Алкалоид убедливо до титулата

ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Шахистките на Алкалоид се екипни првенки на Македонија, откако на државното првенство во Охрид го освоија првото место, со што го повторија...

Македонија денеска игра со некогашниот првак Холандија

ОДБОЈКА - ЕП 2021 По поразот во 1. коло од домаќинот Финска, македонската селекција од 19 часот се среќава со некогашниот олимписки (1996 година) и...

САД опен заврши за 22 носители, тинејџерот Свајда направи изненадување

ТЕНИС По четири натпреварувачки дена на Отвореното тениско првенство во Њујорк, годинашниот гранслем-турнир САД опен заврши за 15 носители и седум носителки. Кај мажите на турнирот...

Најостра осуда на вандализмот

Без оглед на сите моментални збиднувања со Бугарија и блокадата на македонските евроинтеграции, омаловажувањето на знамето на соседот е крајно недозволиво и сторителите во...