Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25317)

Рис Витерспун и Ештон Качер првпат заедно на филм

Иако се меѓу најзастапените актери од почетокот на овој век, кога најчесто ги гледавме во романтични комедии, Рис Витерспун и Ештон Качер никогаш досега...

Бред Пит снима сцени од новиот филм „Вавилон“

Холивудската ѕвезда Бред Пит, зад кого е речиси 35-годишно занимавање со подвижните слики, вели дека сѐ уште ужива во снимањето филмови. Педесет и седумгодишниот оскаровец...

Трејлерот за „Кингсмен: почеток“ најавува нови авантури

Извртениот британски хумор, возбудливите сцени на борба, ненадминливите актерски великани Рајф Фајнс, Рис Ифанс и Даниел Брул ги пополнуваат снимките од најновиот трејлер за...

Најинтересните филмови за училишните денови и за првите љубови

Училишниот живот, деновите на учење, но и на забава и безгрижност, на првите радости, но и разочарувања од животот, незаборавните средби и тажни разделби...,...

Десет прекрасни музеи со оригинален изглед

Кога одиме во музеи, најчесто нѐ интересира што има во внатрешноста на овие објекти, додека обично едвај обрнуваме внимание на надворешноста на музејот. Ова е...

Јадењето сладолед пред спиење лошо влијае на сонот

Претераното јадење сладолед може да доведе до зголемен број килограми, а може и да ја наруши микрофлората на дигестивниот тракт. Меѓутоа, уште поризично е...

Шер, Нормани и Грајмс во најновиот календар на „Пирели“

Календарот „Пирели“, колоквијално познат како „The Cal“, е веројатно најпознатиот годишен календар во светот. Овој календар, чие прво издание беше објавено во 1964 година,...

Научниците се загрижени за иднината на технологијата

НАСКОРО НЀ ОЧЕКУВА НОВА РОТАЦИЈА НА МАГНЕТНИТЕ ПОЛОВИ Земјиното магнетно поле ја опкружува нашата планета како невидлив штит и го штити животот од штетното сончево...

Документарци и мурал во чест на Конески во Кинотека

По повод 30 години независност на Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески, во Кинотеката на Македонија, на 7 септември, вторник, во...

„Помеѓу два света“, 2021 г.

Од светското кино Филмот е заснован на бестселерот на француската новинарка Флоренс Обенас, „Ле куаи де уистреам“, во кој авторката ги истражува зголемената неизвесност и...