1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 20:04

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25316)

За црните бројки е одговорна и ЕУ

ПАНДЕМИЈАТА ГО РАЗОБЛИЧИ МОРАЛОТ НА УНИЈАТА Од избувнувањето на пандемијата на ковид-19, Унијата манифестира дволична и непринципиелна политика кон Македонија, слично како со нашата евроинтеграција....

Европа сака своја армија за брза реакција

СЛУЧУВАЊАТА ВО АВГАНИСТАН ИНИЦИРААТ НОВИ БЕЗБЕДНОСНИ ОДГОВОРИ Идејата е 27-те земји-членки на ЕУ да имаат вооружена сила што ќе им биде на располагање во секој...

ЕУ сѐ уште замижува пред својата морална обврска кон Македонија

Болните отстапки на државава се успех на европската надворешна политика?! Без оглед што сите отстапки што ги направи Македонија при решавањето на отворените прашања со...

Заложник и Гроздановска со две злата и едно сребро

КОЊИЧКИ СПОРТ - ТУРНИР ВО САМОБОР Македонските натпреварувачи во коњички спорт, Лука Заложник и Леонида Гроздановска, постигнаа голем успех освојувајќи две злата и едно сребро...

Милевски: Оптимист сум

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022, МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ЈА ПРЕЧЕКУВА ЕРМЕНИЈА Верувам во фудбалерите и во нивниот професионализам. Сите конкурираат за првите 11, исто како...

Премиерлигашите втора година по ред вложуваат помалку за трансфери на фудбалери

ЛЕТЕН ПРЕОДЕН РОК Според „Делоит“, ова е најниското колективно бруто-трошење на клубовите од Премиер-лигата од 2015 година, пишува „Би-би-си“. Некои од другите клучни наоди на...

Формула 1 ќе ги менува правилата?

За да спречи повторување на настаните што се случија за време на трката за големата награда на Белгија во неделата, Формула 1 ќе направи...

„Петтото финале на ПОИ е доказ за континуитет на врвните спортски...

БРАНИМИР ЈОВАНОВСКИ, СЕЛЕКТОР По првиот настап и освоеното одлично шесто место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, утринава Наковска-Бикова има нов предизвик...

Не е злато сѐ што сјае

Моменталните бројки укажуваат на вистински подем на независни кандидати и како да најавуваат еден сосема нов и многу посакуван политички тренд на разградување на...

Дали е возможна демократизација однадвор?

Крајот на американската интервенција во Авганистан, како и живата европска дебата за „урушувањето на демократијата“ во некои од новите земји-членки, повторно ја отвора темата...