Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25316)

Со меѓународно поетско читање во МСУ завршија СВП

Дел од странските поети, гости на „Струшките вечери на поезијата“, читаа своја поезија во Музејот на современата уметност. Со тоа и официјално заврши 60-то...

Талибанците забранија производство на афион, вртоглав раст на цената на опиумот

Талибанските лидери, кои по заземањето на власта во Авганистан бараат по секоја цена да добијат меѓународен кредибилитет, им порачаа на земјоделците да престанат да...

Кој ќе ги вози американските хеликоптери во Авганистан

Воениот арсенал на Западот падна во рацете на талибанците По повлекувањето од Авганистан, американските сили што беа во државата речиси две децении зад себе оставија...

На Блед се разговараше за европската иднина на Балканот

Балканските лидери вчера учествуваа на Бледски стратегиски форум, кој се одржува во Словенија, а фокусот на учесниците беше ставен на иднината на Европа и...

Младите на Балканот незаинтересирани за политиката

Политичката апатија кај младите лица во Западен Балкан произлегува од општото чувство дека не можат да влијаат на општите процеси во државите, за кои...

Клучот за успехот е во вистинските партнери

Акцелераторот УКИМ го објави повикот за акцелераторска програма (BAU APA2021) за поддршка на напредните стартапи и брзорастечките компании што се подготвени да го освојат...

Со цврсти заложби на ООН и Г7 до нова иднина за...

Неодамна лидерите на Г7 одржаа состанок за Авганистан, а од клучно значење за нив беше јасно да размислуваат за важните цели за Авганистан, за...

Одговорноста на НАТО да ги спаси Авганистанците

Има неколку почесни страници во историјата на Албанија од нејзиниот осамен пример за херојство додека се случуваше гонењето на Евреите за време на Втората...

Учебна година под маски и емоции

На првиот ден од новата учебна година нашиот весник обиколи повеќе основни и средни училишта. Првичен впечаток е дека здравствените мерки и протоколи главно...

Возењето автомобил не е игра на плејстејшн

МАЛОЛЕТНИЦИ ПРЕКРШИТЕЛИ НА ЗАКОНОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ На почетокот на летово, Секторот за внатрешни работи - Битола, како резултат на сѐ позачестеното учество на...