Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25316)

Најдобро зачуваните отпечатоци од стапала на диносаурус се наоѓаат во Аризона

Просторот во близината на местото Моенава во Аризона, САД, денес изобилува со пустински пејзажи, на кои се наоѓаат стотици отпечатоци од стапала на диносауруси....

Најдолгата непрекината пешачка маршрута во светот

Најдолгата „улица“ на светот по која без прекин би можеле да пешачите се протега од Кејптаун, Јужна Африка, до Магадан, Русија. На овој пат...

Ајфон 13 на „Епл“ би можел да остварува сателитски повици

Не останува многу време до претставувањето на новиот Ајфон, а новите гласини откриваат една интересна потенцијална карактеристика. Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека Ајфон 13...

Кање Вест најавува кандидатура за претседател на САД

Кање Вест на социјалните мрежи објави нова колекција облека во чест на издавањето на новиот албум „Donda“, а со натписите на одредени парчиња ја...

Огромна е радоста кога ќе ја земат возачката дозвола во рака

Никола Димкоски, единствен инструктор за лица со попреченост Машинскиот инженер Никола Димкоски, охриѓанец по потекло, веќе 25 години има своја автошкола „Виза“ во Скопје, каде...

Денови на германскиот филм во Кинотека

Германската амбасада заедно со „Гете институтот“ и Кинотеката повторно ги организира Деновите на германскиот филм во летното кино „Мирно лето“ на Кинотеката во Скопје....

„Невидлив човек“ од Ралф Елисон

1001 книга што мора да ги прочитате Автор: Ралф Елисон (1914-1994) Прва објава: 1952 г., „Рандом хаус“, Њујорк Награда: „Нешнал бук авард“, 1953 г. Еден од најзначајните романи...

Премиера на документарецот за Бајруш Мјаку во Тетово

Долгометражниот документарен филм „101 улога 102 живота, Бајруш Мјаку“ во режија на Филип Херин, посветен на актерот Бајруш Мјаку, ја имаше својата македонска премиера...

Најчестиот комплимент во Кан беше безвременоста на филмот

Марија Апчевска, режисерка Краткометражниот филм „Северен Пол“ на режисерката Марија Апчевска ја имаше својата премиера во Кан, а минатата недела предизвика одлични реакции и пред...

„Статуафест“ ќе го раздвижи Скопје

„Статуафест другото лице на улицата“ именуван како „Скопје на Улица“, како и секоја претходна година, концептуално раскажува приказни. На 17 септември во 18.30 часот, улицата...