Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25315)

Модната ревија на Ријана кон крајот на септември

Модната ревија на Ријана за брендот „Савиџ екс фенти“ ќе биде претставена на 24 септември, на стриминг-платформата „Амазон прајм видео“. Популарната пејачка ја објави...

Црквите биле центарот на македонскиот културен живот

Црквите и манастирите биле единствените јадра околу кои се групирало македонското христијанско население во 19 век. Црквите биле центарот и тежиштето на културно-народниот живот,...

Нова атракција на Париз – автобус што се претвора во речен...

Една од најновите туристички атракции на главниот град на Франција е амфибиски автобус што сообраќа низ градските улици, а потоа се претвора во речен...

Велосипедистот е катастрофа за економијата на една земја?

Генералниот директор на „Еуро ексим банка дооел“ ги наведе економистите да размислат, изговарајќи ја следната реченица: „Велосипедистот е катастрофа за економијата на една земја:...

Еден хот-дог може да ви го скрати животот за 36 минути!

Здравствените истражувачи од универзитетот „Мичиген“ откриле дека јадењето на еден хот-дог може да одземе 36 минути од вашиот живот. Во студијата, објавена во списанието...

Зад сцената на култниот „Звукот на музиката“

Кристофер Пламер почина на 91 година, а ова се факти поврзани со продукцијата на неговиот омилен филм Првично немаше толку звучен наслов Бродвејската верзија за „Звукот...

Авганистан пред тотален банкрот, гладот тропа на врата

На талибанците државата им се руши пред очи Според пишувањата на медиумите за актуелните поразителни состојби, Авганистан, кој по напуштањето на странските сили е раководен...

Мицотакис смени неколку министри

ГРЦИЈА Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја реконструира Владата по две години на власт. Тој отвори ново министерство за цивилна заштита и ги промени министрите за...

Ескобар доаѓа на Балканот

Стејт департментот сака да ги засили позициите во регионот Белата куќа со именувањето на Габриел Ескобар за водач на балканскиот дипломатски тим се обидува да...

Како да се заузди јавниот долг

Откако јавниот долг во земјава „дебело“ ја надмина психолошката граница од 50 отсто од БДП и од средно задолжени почна да се движи кон...