Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25313)

Членовите на „АББА“ на 2 септември ќе претстават нови песни

Култниот шведски бенд „АББА“ се подготвува да им приреди големо изненадување на своите обожаватели оваа недела, бидејќи тие трпеливо ја чекаат нивната нова музика...

Футуристичка визија за елиминирање на родот

„Лудус“ ја објави новата кампања за колекцијата „Постродовост 4“ Македонската модна етикета „Лудус“ ја објави новата кампања за колекцијата есен-зима 2021/2022 насловена „Постродовост 4“. Кампањата...

Каде е автомобилот „астон мартин“ што го возеше Џејмс Бонд во...

„Астон мартин ДБ5“ од филмот „Голдфингер“ од серијалот за авантурите на тајниот агент 007, Џејмс Бонд, несомнено е еден од најпрепознатливите автомобили во историјата...

Апликацијата „Табли“ го открива расположението на вашата мачка

Сопствениците на мачки што сакаат да ги фотографираат своите миленици сега имаат нов изговор да ги извадат своите паметни телефони, бидејќи со помош на...

Највисоката соларна фарма – решение за климатските промени

Во борбата против климатските промени, на човештвото му се потребни брзи и иновативни решенија со кои ќе ѝ се стави крај на зависноста од...

„Ролингстоунси“ се простија од Чарли Вотс со видео

Омаж во чест на славниот тапанар Членовите на рок-групата „Ролингстоунс“ објавија видео во чест на Чарли Вотс, кој почина минатиот вторник на 80 години. Светот на...

Ретроспективна изложба – 30 години творештво на Тања Балаќ

Ретроспективна изложба на слики, објекти, инсталации, видеоарт и експериментални филмови на македонската уметница Тања Балаќ, по повод 30 години творештво, ќе биде отворена утревечер,...

„Азбука“ на Сергеј Андреевски во Битола

Со изложбата „Азбука“ на Сергеј Андреевски на Широк сокак заврши 17-то издание на меѓународната ликовна колонија „Де Ниро“. - Изложбата му ја посветувам на нашиот...

Излезе „Приказни од облаци“ на Кристина Тот

Деновиве од печат излезе новата книга за деца во едицијата „И ете приказна“ на издавачката куќа „Или-или“. Се работи за сликовницата насловена „Приказни од...

Отворена изложбата „Светлина“ на Марта Макеска во Прилеп

„Светлина“ е тематската изложба од прилепската уметница Марта Макеска, отворена во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. На изложбата се претставени монументални...