Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25312)

Успешен глумец, режисер, продуцент, бизнисмен, филантроп…

Холивудската легенда Роберт Редфорд наполни 85 години Холивудската легенда Роберт Редфорд на 18 август наполни 85 години. Тој стана водечка холивудска sвезда пред повеќе од 50...

Пристигна првиот трејлер за „Спајдермен: нема враќање дома“

Филмското студио „Сони пикчрс“ го објави првиот трејлер за новиот суперхеројски филм „Спајдермен: нема враќање дома“. Станува збор за дваесет и седми филм од...

Киану Ривс се враќа во „Матрикс 4“

Киану Ривс како Нео и Кери Ен Мос како Тринити се враќаат во „Матрикс“, според првите снимки што „Ворнер брос“ ги покажа на настан...

Отплови капетанот Шоиќ на белата лаѓа

Збогум за Милан Лане Гутовиќ (1946-2021) Големиот српски филмски и театарски актер Милан Лане Гутовиќ (75), кого во регионот сите ќе го паметат најмногу по...

Политиката е постара од човештвото

Шимпанзата имаат свој јазик. Колку и да звучи неверојатно, тие имаат и чувство за хумор. Но човекот има и други сличности со шимпанзата, кои...

Најголемата психолошка загатка на 21 век – зошто нѐ залажуваат спомените

Ефектот Мандела е навистина голема енигма. Тоа е феномен кога поголема група луѓе погрешно се сеќаваат на едно исто искуство Сигурно барем еднаш ви се случило...

Доматот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести, срцевите заболувања се водечка причина за смртноста во САД, но и на глобално ниво....

Продадена вратата од гаражата на Дел Бој и Родни

Страсниот обожавател на британската хит-серија „Сплетки“, Скот Харингтон, ја купил црвената гаражна врата што се појавува во овој хумористичен ситком, а парите се употребени...

Крај брегот на Кипар е отворен подводен музеј

Крај брегот на Аја Напа, на Кипар, e отворен подводен музеј, кој содржи 93 скулптури што се дело на скулпторот, еколог и фотограф Џејсон...

Најчудните имиња на децата на познатите: Космо, Гравитација или Милијарда!

Славните личности, како оние глобално познатите така и оние од нашето поблиско опкружување, имаат обичај на своите деца да им даваат многу необични имиња....