Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25310)

Ретроспективната изложба „Акварели“ на Јаким Јованов

Во центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани, отворена е ретроспективна изложба на акварели, дела на ликовниот педагог и уметник Јаким Јованов (1935-2001). Кураторка...

Награда за режија за „Хомо“ на фестивалот „Вотерфронт“

Најновото признание за долгометражниот игран филм „Хомо“ доаѓа од фестивалот на интернационален филм „Вотерфронт“ во Лаваса, Индија, каде што режисерот Игор Иванов ја освои...

Ќе се дигитализираат пет милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик...

Промовирана книга – водич за преживување на наставници

Новата книга во издание на „Арс ламина“ носи наслов „Од компетентност до комплетност: водич за преживување на наставници“ од Kиро Јорданов. Дека станува збор...

Филмови и изложба за Том Вејтс и за Брајан Ино

Филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ организира дводневен летен филмски настан со наслов „Чил аут“ во отворениот простор на Кинотеката на Македонија, на 27 и...

Затворена изложбата за поддршка за Палестина во галеријата „Вајтворт“ во Манчестер

Светот е сцена Пораката за солидарност со Палестина на уметничката група „Форензик архитекчр“, номинирана за престижната награда за современа уметност „Тарнер“, е повлечена од изложба...

Aктивизмот е важен, во спротивно уметноста би била обична декорација

Тања Балаќ, уметница Од современата уметност едноставно се очекува да го одрази духот на моменталната состојба во општеството и да оди чекор понапред, во правец...

Заробени во поделбите

Соочени со линиите на поделби по политички, партиски, национален, верско-етнички, па дури и по општествено-социјален аспект, најмалку кој можеше да очекува е дека како...

Светлосниот утопизам на Тесла (1)

„Светлината за мене е Бог“ - Тесла Записи во несоница Првин овој есеј, кој ќе го проследиш во неколку колумнистички продолженија, драг читателу, го бев насловил...

КОМЕНТАРИ ОД ЧИТАТЕЛИ

И надлежните оглувеа на високите децибели од црквите и џамиите Биба Јованчева: Јас кога пријавував во полиција, добив одговор дека децибелите се мерат зад затворени...